Ta nowa technologia może utrudnić kopiowanie banknotów i dokumentów

Najnowsze dzieło jednego ze szwajcarskich zespołów naukowców z EPFL sprowadza się do połączenia pleksiglasu, aluminium, fluorku magnezu i chromu. Chociaż nie brzmi to specjalnie rewolucyjnie, to na tej podstawie opracowano potencjalną rewolucję w walce z fałszerstwem, bo ta w rzeczywistości nowa technologia może utrudnić kopiowanie banknotów i dokumentów.
technologia może utrudnić kopiowanie banknotów i dokumentów, kopiowanie banknotów i dokumentów
technologia może utrudnić kopiowanie banknotów i dokumentów, kopiowanie banknotów i dokumentów

Dzięki tej technologii kopiowanie banknotów i dokumentów będzie jeszcze trudniejsze. Jak na razie nie wiadomo jednak nic o jej zastosowaniu

Produkcja banknotów i dokumentów od dawna jest realizowana specjalnymi technikami, które nie są dostępne dla “zwyczajnego Kowalskiego” i są arcytrudne do podrobienia. Najwyraźniej jednak nawet obecne techniki można ulepszyć, co udowodnili naukowcy z szwajcarskiego EPFL, opracowując technologię, która umożliwia produkcje poprzez pobieranie materiału z takich “chronionych” rzeczy zamiast jego odkładania.

Czytaj też: Polacy opracowali nowy, bardzo tani sposób obserwacji obiektów kosmicznych obserwacji obiektów kosmicznych

Pierwotnym celem zespołu kierowanego przez doktoranta Sebastiana Madera i profesora Oliviera Martina, było opracowanie materiału, który pochłaniałby całkowicie światło. W tym celu postawili na warstwę pleksiglasu, na którą nałożyli kolejno warstwę aluminium, fluorku magnezu i finalnie chromu. Grubość każdej z tych warstw wynosi zaledwie kilka nanometrów, a wspólnie tworzą mieszankę, która zgodnie z pierwotnym założeniem naukowców, pochłania wszystkie długości fal świetlnych, co jest postrzegane w formie “doskonałego” odcienia czerni.

Czytaj też: Konferencja Asów Internetu. Świat cyfrowy nie musi różnić się od realnego

Następnym krokiem-eksperymentem dla naukowców było usunięcie poszczególnych warstw, które wykazało, że pozbycie się warstwy chromy zapewnia wysoce odblaskową powierzchnię lustrzaną, a pozostawienie wyłącznie pleksiglasu, gwarantuje tą przezroczystą, przez którą widać np. położony pod nią papier.

Czytaj też: Obecny stan akumulatorów półprzewodnikowych Quantumscape zwiastuje rewolucje

Przy dalszych eksperymentach naukowcy odkryli, że poprzez precyzyjne kontrolowanie czasu ekspozycji na światło lasera, możliwe było nie tylko uzyskanie jednolitego czarnego, lustrzanego i koloru tła, ale także uzyskanie subtelnej gradacji pomiędzy nimi. To z kolei otwiera furtkę do skomplikowanych wzorów, które mogą zapewnić znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przed fałszerstwem.