Najdłuższe błyskawice na świecie. Dwa nowe rekordy pogodowe

Pobito dwa światowe rekordy błyskawic – jeden dotyczący długości przemieszczającego się błysku, a drugi w kategorii najdłuższego wyładowania elektrostatycznego pod względem czasu.
Najdłuższe błyskawice na świecie. Dwa nowe rekordy pogodowe

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) potwierdziła dane rekordowych megabłyskawic. Do pierwszego zdarzenia doszło 29 kwietnia 2020 r., a błyskawica rozciągała się na odległość 768 ± 8 km, nad stanami Missisipi, Luizjana i Teksas. Jest to dystans odpowiadający odległości między Londynem a Hamburgiem, o ok. 60 km dłuższy od poprzedniego rekordzisty z Brazylii.

Drugim odnotowanym ekstremum był piorun odnotowany nad Urugwajem i Argentyną 18 czerwca 2020 r., który trwał dokładnie 17,102 ± 0,002 s – to o 0,37 sekundy dłużej niż poprzedni rekordzista, z tego samego regionu.

Są to niezwykłe rekordy pojedynczych błyskawic. Ekstrema środowiskowe są żywymi pomiarami potęgi natury, a także postępu naukowego w zakresie możliwości dokonywania takich ocen.Randall Cerveny, sprawozdawca WMO ds. ekstremów pogodowych i klimatycznych

W ubiegłych latach znacznie poprawiono metodę wykorzystywaną do wykrywania długości i czasu trwania błyskawic, dzięki czemu naukowcy odnotowują kolejne rekordy. Dotychczasowe rekordowe megabłyskawice – z 2018 i 2019 r. – były pierwszymi wykrytymi za pomocą nowej technologii satelitarnego obrazowania, ponad dwa razy większymi od wcześniejszych błyskawic.

Jest prawdopodobne, że istnieją jeszcze większe ekstrema i że będziemy w stanie je obserwować, gdy poprawi się technologia wykrywania błyskawic.Randall Cerveny

WMO podkreśliła, że nowe rekordowe wyładowania miały miejsce na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej i w dorzeczu La Platy w Ameryce Południowej. Są to miejsca częstego występowania tzw. mezoskalowych układów konwekcyjnych (MCS), które umożliwiają powstawanie megabłyskawic.

Czytaj też: Nadchodzi burza słoneczna – szykują się spektakularne zorze polarne

Zjawiska, którym przypisano nowe rekordy, nie były odosobnione – pojawiły się podczas gwałtownych burz, a ich niezwykłe właściwości zostały wychwycone przez satelitę.

WMO to organ należący do ONZ, który prowadzi oficjalne rejestry zjawisk związanych z pogodą i klimatem, także tych ekstremalnych.