Pierwszy pacjent na świecie otrzymał rewolucyjny implant wzroku. Oto nadzieja dla niewidomych

Nie ma obecnie lekarstwa na ślepotę, ale naukowcy na całym świecie pracują nad technologiami pozwalającymi przywrócić widzenie. Jednym z przełomowych jest implant Intracortical Visual Prosthesis (ICVP), który omija siatkówkę i nerwy wzrokowe, łącząc się bezpośrednio z korą wzrokową w mózgu. Został on wszczepiony już pierwszemu pacjentowi w USA.
Innowacyjny implant wzroku jest mniejszy od monety

Innowacyjny implant wzroku jest mniejszy od monety

System ICVP został stworzony przez zespół uczonych pod kierownictwem prof. Philipa R. Troyka, dyrektora Pritzker Institute of Biomedical Science and Engineering w Illinois Institute of Technology. Stanowi on kulminację prawie trzech dekad badań zespołu uczonych z Illinois Tech.

ICVP to pierwszy wewnątrzkomorowy implant wzrokowy wykorzystujący grupę wszczepialnych bezprzewodowych stymulatorów w celu zbadania, czy osoby niewidome mogą korzystać ze sztucznego systemu widzenia. Ta proteza wzroku jest wszczepiana na stałe.

Czytaj też: Kobieta odzyskała wzrok po tym, jak wszczepiono jej niewielki chip. Kolejni pacjenci czekają w kolejce

Zespół naukowców z Illinois Tech podjął współpracę z neurochirurgami z Rush University Medical Center w celu opracowania i udoskonalenia procedur chirurgicznych, czego kulminacją było udane wszczepienie 25 stymulatorów z 400 elektrodami osobie niewidomej. Faza kliniczna ma na celu sprawdzenie, czy proteza ta zapewni pacjentowi lepszą zdolność do poruszania się i wykonywania podstawowych zadań wymagających użycia wzroku. Testy rozpoczną się w Chicago po 4-6-tygodniowym okresie rekonwalescencji.

To niezwykle ekscytujący moment, nie tylko dla inżynierii biomedycznej, ale przede wszystkim dla osób niewidomych i ich bliskich na całym świecie.Philip R. Troyk

Wiele osób dotkniętych całkowitą ślepotą ma uszkodzoną siatkówkę lub nerwy wzrokowe, ale zachowuje funkcjonalną korę wzrokową – obszar mózgu, który umożliwia widzenie. Proteza ICVP może być jedynym możliwym urządzeniem wspomagającym zmysł wzroku, które jest w stanie im pomóc.

Ta operacja stanowi decydujący krok w dziesięcioleciach badań prowadzonych przez cały zespół ICVP w naszych wysiłkach na rzecz zapewnienia wzroku niewidomym pacjentom.dr Richard Byrne, neurochirurg z Rush University Medical Center, który przeprowadził operację

To dopiero początek współpracy między Illinois Tech i Rush University Medical Center.