Antybalistyczny system THAAD, THAAD, system THAAD

Antybalistyczny system THAAD wystrzelił najbardziej zaawansowany pocisk przechwytujący Patriot PAC-3 MSE

W styczniu informowaliśmy Was, jak to antybalistyczny system THAAD zadziałał po raz pierwszy i uratował wiele istnień ludzkich. Jak zapewne wiecie, cały system składa się z trzech podstawowych elementów – radarów, wyrzutni i właśnie pocisków, które odpowiadają za przechwytywanie, czyli zestrzeliwanie tych wrogich pocisków w ich fazie lotu. Pozostaje więc pytanie, dlaczego tak ważne jest, że THAAD wystrzelił po raz pierwszy PAC-3 MSE z powodzeniem? Tak się składa, że to najbardziej zaawansowany pocisk przechwytujący rodziny Patriot.

Dla przypomnienia, ten opracowany przez Lochkeed Martin system obrony przeciwrakietowej obejmuje ciężarówkę M1075 Oshkosh, na której znajduje się 9 wyrzutni po 10 pocisków każda. Częścią systemu jest też stosownie oddalone od wyrzutni centrum dowodzenia HMMWV z radarem. Cena? Całe 1,135 miliarda dolarów, które do pewnego stopnia gwarantują ochronę przed wrogimi pociskami balistycznymi wroga. Samo przechwycenie wrogiego pocisku jest realizowane z wykorzystaniem pocisku, który trafia w lecący pocisk balistyczny i strąca go poprzez bezpośrednie uderzenie w jego głowicę z materiałami wybuchowymi.

Czytaj też: Co pancerne pociągi robią w Ukrainie? Niegdyś robiły wrażenie, teraz wywołują uśmiech politowania, ale mają sens

Antybalistyczny system THAAD wystrzelił Patriot PAC-3 MSE, zapewniając armii USA wielopoziomowy system antyrakietowy

Według najnowszego ogłoszenia MDA (Missile Defense Agency), czyli amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej, właśnie zakończono z pozytywnym wynikiem test najbardziej zaawansowanej wersji pocisku Patriot z systemu Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). Odpowiedzialna za system firma Lockheed Martin zdradziła, że miało to miejsce podczas testu przeprowadzonego 24 lutego w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku.

Czytaj też: Pierwszy okręt podwodny typu Taigei na służbie. Japońska bandera unosi się już nad okrętem z akumulatorami litowo-jonowymi

Antybalistyczny system THAAD, THAAD, system THAAD

Mowa dokładnie o PAC-3 MSE, czyli Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhanced. Ten został wystrzelony z systemu THAAD przeciwko symulowanemu celowi, poleciał idealnie do punktu przechwycenia, a następnie uległ samozniszczeniu zgodnie z planem. Warto podkreślić, że chociaż same pociski Patriot są produkowane przez Raytheon Technologies, to ulepszeniami MSE (Missile Segment Enhanced) zajmuje się właśnie Lockheed Martin.

Czytaj też: Trwają poszukiwania firmy, która pilnie naprawi kamizelki Wojska Polskiego

Co potweierdził sam test? Tak naprawdę dowiódł, że pociski PAC-3 MSE mogą być zintegrowane bezpośrednio z systemem broni THAAD, zapewniając możliwość ich odpalenia niezależnie od jednostki ogniowej Patriota. Według Scotta Arnolda, wiceprezesa ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Lockheed Martin Missiles and Fire Control, dzięki tej udanej demonstracji „stacje wyrzutni Patriot M903 i rakiety przechwytujące PAC-3 MSE mogą być rozmieszczone wraz z systemem broni THAAD, przy wykorzystaniu jedynie radaru THAAD i TFCC jako wsparcia”. W skrócie? Zapewnia to wielopoziomowy system obrony przeciwrakietowej amerykańskiemu wojsku.