Aplikowanie leków soczewkami już dostępne w USA. Agencja najważniejszą zgodę

Firma Johnson & Johnson pochwaliła się, że może już rozpocząć dostawy swoich innowacyjnych soczewek do oficjalnych aptek i lekarzy, którzy będą mogli przepisywać je pacjentom. To oznacza, że po raz pierwszy w historii medycyny w USA aplikowanie leków soczewkami stało się całkowicie legalne.
Aplikowanie leków soczewkami
Aplikowanie leków soczewkami

FDA wydało zgodę na aplikowanie leków soczewkami

Te pierwsze soczewki do użytku medycznego zostały opracowane przez firmę Johnson & Johnson od podstaw, jako sposób leczenia swędzenia oczu spowodowanego alergią. Zwykle w takich przypadkach wykorzystuje się krople do oczu, ale firma chciała swoim produktem o nazwie Acuvue Theravision zaoferować znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które jest odporne na zapominalskich. W przypadku tych soczewek kontaktowych, lek samodzielnie uwalnia się i łagodzi uczucie swędzenia.

Czytaj też: Na Marsie doszło do potężnego uderzenia. Udało się określić jego przybliżoną datę

Jak to bywa z tego typu medycznymi produktami, zostały kompleksowo przebadane i tak też skuteczność i bezpieczeństwo tych soczewek kontaktowych wykazano w ostatnich badaniach klinicznych w ramach łącznie 3 faz. Finalnie po zebraniu danych Agencja Żywności i Leków zatwierdziła tę technologię jako pierwszą w swojej kategorii na terenie USA, ale wcześniej to samo potwierdziła Japonia oraz Kanada.

Czytaj też: Bioniczne ramię niczym prawdziwa ręka. Jego możliwości są imponujące

Dzięki decyzji FDA, która zatwierdziła soczewki Acuvue Theravision z Ketotifenem, alergiczny świąd oczny u użytkowników soczewek kontaktowych może wkrótce należeć do przeszłości. Te nowe soczewki mogą pomóc większej liczbie osób w utrzymaniu soczewek kontaktowych, ponieważ łagodzą one alergiczny świąd oczu do 12 godzin, bez konieczności stosowania kropli dla alergików, a także zapewniają korekcję wzroku– powiedział Brian Pall, dyrektor ds. badań klinicznych w Johnson & Johnson Vision Care.

Czytaj też: Bezpaliwowy system napędowy dla satelitów ma umożliwić misje na bardzo niską orbitę okołoziemską

W praktyce te soczewki kontaktowe posiadają ketotifen, a dokładniej mówiąc, 19 mikrogramów tego popularnego leku. Po założeniu użytkownikowi, zaczyna działać powoli i sekwencyjnie, uwalniając lek już od pierwszych minut i zapewniając długotrwałą ulgę nawet do 12 godzin. Podobnie jak tradycyjne jednodniowe soczewki kontaktowe, na koniec dnia lądują do kosza.