Definitywny koniec AVX512 w Alder Lake. Intel wytoczył najcięższe działa

Temat zestawu instrukcji AVX512 doczekał się już u nas rozległego artykułu po kontrowersjach, które wyniknęły z nimi przez działania Intela, ale dziś w kontekście tego dodatku w procesorach Alder Lake piszemy zapewne po raz ostatni. Dlaczego? Bo producent zapowiedział definitywny koniec AVX512 w Alder Lake.
Tani Alder Lake podkręcony do 5,8 GHz, pentium Gold G7400T, najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor
Tani Alder Lake podkręcony do 5,8 GHz, pentium Gold G7400T, najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor

Po pięciu miesiącach od premiery nowych procesorów, Intel zapowiedział definitywny koniec AVX512 w Alder Lake

Instrukcje AVX512 mają swoje korzenie w GPU i dlatego tak wątpliwe jest, czy przetrwają przez najbliższą dekadę. AMD w ogóle nie interesuje się nimi na poletku procesorów, a Intel planuje wprowadzenie przecież na rynek procesorów graficznych, które będą mogły je zastąpić. W praktyce gracze i nawet profesjonalni twórcy nie wycisną z AVX-512 za wiele, bo te instrukcje są przeznaczone do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją i zastosowań związanych z High Performance Computing. Testy wydajnościowe i porównania znajdziecie tutaj.

Czytaj też: Certyfikaty DisplayPort 2.0, czyli DP40 i DP80 UHBR. VESA nie powieliła problemu HDMI 2.1

Firma broni więc swoich interesów za wszelką cenę i chce, żeby rzeczywiście zainteresowani instrukcjami AVX512 płacili więcej za dostęp do nich. Problem w tym, że te były jednak dostępne w Alder Lake, choć wedle przedpremierowych zapowiedzi miały nie być. Z czasem ta wpadka zaczęła przeszkadzać Intelowi na tyle, że wymusił na producentach płyt głównych aktualizacje BIOSów, całkowicie dezaktywujące możliwość aktywacji tych instrukcji. Niektórzy się z tego wyłamują, ale nowe procesory całkowicie ukrócą ten precedens, co będzie się też z pewnością tyczyć Core 13. generacji.

Czytaj też: Intel może zmusić nas do DDR5. Oto wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake [Aktualizacja]

Obecnie walka z “przypadkowym” udostępnieniem AVX512 w procesorach Core 12. generacji weszła na nowy poziom. Okazało się właśnie, że nowe egzemplarze Alder Lake będą całkowicie pozbawione elementów w rdzeniu krzemowym, które odpowiadają właśnie za instrukcje AVX512. Poinformował o tym rzecznik Intela w rozmowie z Tom’s Hardware.