Tani Alder Lake podkręcony do 5,8 GHz, pentium Gold G7400T, najwydajniejszy dwurdzeniowy procesor

Definitywny koniec AVX512 w Alder Lake. Intel wytoczył najcięższe działa

Temat zestawu instrukcji AVX512 doczekał się już u nas rozległego artykułu po kontrowersjach, które wyniknęły z nimi przez działania Intela, ale dziś w kontekście tego dodatku w procesorach Alder Lake piszemy zapewne po raz ostatni. Dlaczego? Bo producent zapowiedział definitywny koniec AVX512 w Alder Lake.

Po pięciu miesiącach od premiery nowych procesorów, Intel zapowiedział definitywny koniec AVX512 w Alder Lake

Instrukcje AVX512 mają swoje korzenie w GPU i dlatego tak wątpliwe jest, czy przetrwają przez najbliższą dekadę. AMD w ogóle nie interesuje się nimi na poletku procesorów, a Intel planuje wprowadzenie przecież na rynek procesorów graficznych, które będą mogły je zastąpić. W praktyce gracze i nawet profesjonalni twórcy nie wycisną z AVX-512 za wiele, bo te instrukcje są przeznaczone do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją i zastosowań związanych z High Performance Computing. Testy wydajnościowe i porównania znajdziecie tutaj.

Czytaj też: Certyfikaty DisplayPort 2.0, czyli DP40 i DP80 UHBR. VESA nie powieliła problemu HDMI 2.1

Firma broni więc swoich interesów za wszelką cenę i chce, żeby rzeczywiście zainteresowani instrukcjami AVX512 płacili więcej za dostęp do nich. Problem w tym, że te były jednak dostępne w Alder Lake, choć wedle przedpremierowych zapowiedzi miały nie być. Z czasem ta wpadka zaczęła przeszkadzać Intelowi na tyle, że wymusił na producentach płyt głównych aktualizacje BIOSów, całkowicie dezaktywujące możliwość aktywacji tych instrukcji. Niektórzy się z tego wyłamują, ale nowe procesory całkowicie ukrócą ten precedens, co będzie się też z pewnością tyczyć Core 13. generacji.

Czytaj też: Intel może zmusić nas do DDR5. Oto wszystko co musicie wiedzieć o Raptor Lake [Aktualizacja]

Obecnie walka z „przypadkowym” udostępnieniem AVX512 w procesorach Core 12. generacji weszła na nowy poziom. Okazało się właśnie, że nowe egzemplarze Alder Lake będą całkowicie pozbawione elementów w rdzeniu krzemowym, które odpowiadają właśnie za instrukcje AVX512. Poinformował o tym rzecznik Intela w rozmowie z Tom’s Hardware.