Chankillo – najstarsze starożytne obserwatorium astronomiczne obu Ameryk

Długo przed tym, jak Inkowie doszli do władzy w Peru i zaczęli czcić swoje bóstwa, mało znana cywilizacja zbudowała najstarsze znane obserwatorium astronomiczne w obu Amerykach. Ruiny znane jako Chankillo są uważane za “arcydzieło ludzkiego geniuszu twórczego”.
Kompleks Chankillo

Kompleks Chankillo

Stanowisko archeologiczne Chankillo na peruwiańskiej pustyni zawiera 13 kamiennych wież (Trzynaście Wież), które razem wyznaczają linię horyzontu wzgórza z północy na południe, przypominając szeroką kratę. Ruiny obserwatorium obejmują również kompleks wzgórz z trzema ścianami (Świątynia Warowna) oraz dwa kompleksy budynków (Obserwatorium i Centrum Administracyjne).

Chankillo ukończono ponad 2300 lat temu i opuszczono w I wieku n.e. Przez wieki pozostawało ono tajemnicą dla archeologów i podróżnych. Oficjalne wykopaliski rozpoczęto dopiero na początku XXI wieku.

Chankillo to obserwatorium astronomiczne

W świetle dziennym kamienne budowle na wzgórzu, które rozciągają się na długości ok. 300 metrów, nie wyglądają spektakularnie. Ale o świcie i o zmierzchu…

Pozycja wschodu Słońca zmienia się w ciągu roku, prawie tak, jakby światło muskało horyzont. Na przykład, podczas przesilenia letniego wschód Słońca ma miejsce na prawo od prawej wieży. Natomiast w czasie przesilenia zimowego wschód Słońca następuje na lewo od wieży po lewej stronie.

Wieże w Chankillo rozmieszczono w taki sposób, że stojąc w określonym punkcie obserwacyjnym poniżej grzbietu, obserwator mógł przewidzieć porę roku w ciągu dwóch lub trzech dni na podstawie samego wschodu lub zachodu Słońca.

Czytaj też: W Bałtyku znaleziono skamieniałość sprzed 30 milionów lat. Wygląda niczym modliszka

Starożytna cywilizacja, która zaprojektowała obserwatorium słoneczne, jest słabo znana, ale była jedną z najstarszych cywilizacji Ameryki. W rzeczywistości poprzedzała ona kulturę Inków o ponad 1000 lat, która również wyróżniała się w dziedzinie astronomii. Ponieważ ruiny Chankillo znajdują się na pustyni przybrzeżnej między rzekami Casma i Sechin w Peru, pierwotni budowniczowie są obecnie znani jako kultura Casma Sechin.

Według wykopalisk archeologicznych obserwatorium zostało zbudowane prawdopodobnie między 500 a 200 r. p.n.e. Następnie z jakiegoś powodu zostało opuszczone, a wieże popadły w ruinę. W czasach swojej świetności budowle miały kolor żółty, ochrowy lub biały, były otynkowane i pomalowane graffiti lub odciskami palców.