CO2 zmienia się w paliwo z niemal 100-procentową wydajnością. Powstała nowa instalacja

Za projektem instalacji, która ma produkować rocznie nawet 1000 ton paliwa pochodzącego z dwutlenku węgla stoją przedstawiciele Dalian Insitute of Chemical Physics oraz Zhuhai Futian Energy.
CO2 zmienia się w paliwo z niemal 100-procentową wydajnością. Powstała nowa instalacja

Oświadczenie wydane przez DICP sugeruje, że chodzi o technologię umożliwiającą selektywne wytwarzanie paliw węglowodorowych o wysokiej gęstości energetycznej. Jej wykorzystanie ma zapewnić pozyskiwanie czystej i niskoemisyjnej energii. W grę wchodzi oczywiście nie tylko produkcja paliw cechujących się niskimi emisjami, ale również usuwanie dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze.

Czytaj też: W wychwytywaniu CO2 z atmosfery pomogą nam bakterie

Technologia uwodorniania czy też hydrogenizacji dwutlenku węgla w celu pozyskiwania paliwa została opisana już w 2017 roku na łamach Nature Communications. Zaproponowana wtedy metoda miała wykorzystywać katalizatory metalowe do przekształcania dwutlenku węgla w biopaliwa. Te są mniej szkodliwe dla środowiska i powinny stanowić jeden z elementów walki z globalnym ociepleniem.

CO2 jest problematyczny ze względu na napędzanie zmian klimatu

Placówka, którą wykorzystano do zademonstrowania możliwości tej technologii powstała w 2020 roku na terenie parku przemysłowego Zoucheng. W październiku 2021 roku wykonano 72-godzinną ekspertyzę obiektu, za którą stali przedstawiciele chińskiej CPCIF. Dokonano wtedy konwersji dwutlenku węgla i wodoru z 95-procentową wydajnością. Z kolei selektywność paliwa wyniosła około 85%.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomoże przetworzyć algi na biopaliwo

Instalacja była w stanie produkować ekologiczną benzynę o liczbie oktanowej wyższej niż 90. Według naukowców zużywała ona niewiele energii elektrycznej, co było następstwem faktu, że dochodziło do przekształcania gazu w paliwo. Jak wyjaśniają badacze, metoda ta stanowi kolejny etap w rozwoju technologii wykorzystania dwutlenku węgla i zapewnia nową strategię realizacji tego celu. Jest nim neutralność pod względem emisji tego gazu cieplarnianego.