Fuzja jądrowa wyzwolona laserami. Przełom HB11 Energy

Australijska firma HB11 Energy, zajmująca się energią termojądrową, zademonstrowała pierwszą na świecie szereg reakcji syntezy jądrowej. Było ich dziesięć razy więcej niż wskazywały eksperymenty w tym samym obiekcie.
Komercjalizacja fuzji jądrowej coraz bliżej

Komercjalizacja fuzji jądrowej coraz bliżej

Wyniki opublikowane w Applied Sciences pokazują nietermiczną fuzję wodoru i boru-11 przy użyciu laserów o dużej mocy. Technologię tą opracowano w latach 70. ubiegłego wieku na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii przez australijskiego fizyka teoretycznego i współzałożyciela HB11 Energy, prof. Heinricha Horę. Różni się ona radykalnie od większości dotychczasowych prób syntezy jądrowej, które wymagają podgrzewania izotopów wodoru do temperatury milionów stopni Celsjusza.

W ten sposób można pokonać przeszkody techniczne, które przez dekady hamowały syntezę jądrową. W eksperymencie wzięło udział wiele międzynarodowych partnerów akademickich HB11 Energy, a kierowało nim dwóch naukowców: Dimitri Batani i Daniele Margarone.

Już sama demonstracja reakcji fuzji jądrowej jest niezwykle ekscytująca. Niespodziewanie duża liczba reakcji daje nam jednak ważne informacje o tym, jak zoptymalizować naszą technologię, aby jeszcze bardziej zwiększyć ilość energii syntezy jądrowej, którą możemy wytworzyć. Stworzenie energii termojądrowej pozwoli na osiągnięcie cudów w postaci bezpiecznej, czystej i obfitej energii dla całego świata.dr Warren McKenzie, założyciel i CEO HB11 Energy

Aby fuzja jądrowa mogła mieć zastosowanie komercyjne, musi przynieść zysk energetyczny netto, w którym energia wyjściowa reakcji znacznie przekracza wkład energetyczny wymagany do jej katalizowania.

Badania przeprowadzone przez HB11 Energy wykazały, że technologia produkcji energii z wodoru i boronu jest o cztery rzędy wielkości od osiągnięcia przyrostu energii netto przy katalizowaniu jej laserem. Jest to wynik znacznie wyższy od wyników uzyskanych przez inne firmy zajmujące się syntezą jądrową, z których większość nie wygenerowała żadnej reakcji pomimo miliardów dolarów zainwestowanych w tę dziedzinę.

Czytaj też: Fuzja jądrowa – pięć faktów, które warto znać

Wyniki wskazują na ogromny potencjał w zakresie wytwarzania czystej energii: reakcje wodorowo-borowe wykorzystują paliwa, które są bezpieczne i dostępne w dużych ilościach, nie powodują powstawania neutronów w reakcji pierwotnej, a więc powodują niewielkie ilości krótkożyciowych odpadów.

Odkrycia te przybliżają nas o krok do stworzenia czystej, bezpiecznej i niezawodnej energii po lepszych cenach i w większych ilościach niż wszystkie istniejące źródła energii odnawialnej razem wzięte. Nasze unikalne podejście do wytwarzania czystej energii elektrycznej na dużą skalę wykorzystuje reakcję syntezy aneutronowej pomiędzy wodorem a borem-11, która nie wykorzystuje żadnych paliw radioaktywnych ani nie generuje niekontrolowanych odpadów radioaktywnych.dr Warren McKenzie

Ponieważ HB11 Energy jest jedynym komercyjnym podmiotem, któremu udało się do tej pory uzyskać fuzję jądrową, firma ta jest światowym liderem w wyścigu o komercjalizację świętego Graala energetyki.