Kontrowersyjny eksperyment. Do przyrody zostaną uwolnione miliardy komarów GMO

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zatwierdziła największą w historii operację uwolnienia genetycznie zmodyfikowanych (GMO) komarów. W ramach eksperymentu przeprowadzonego w Kalifornii i na Florydzie, do środowiska zostaną wypuszczone miliardy owadów. Decyzja budzi poważne kontrowersje – zarówno wśród naukowców, jak i ekspertów zajmujących się zdrowiem publicznym.
Chmara komarów GMO uwolniona do środowiska

Chmara komarów GMO uwolniona do środowiska

Firma biotechnologiczna Oxitec dostała pozwolenie na uwolnienie genetycznie zmodyfikowanych komarów należących do gatunku Aedes aegypti w hrabstwach Fresno, Tulare, San Bernadino i Stanislaus w Kalifornii oraz w hrabstwie Monroe na Florydzie. Będzie to największa tego typu operacja w historii.

Czytaj też: Genetycznie modyfikowane rośliny dostarczą proteiny z mięsa. Nowy pomysł na walkę z emisjami

Zgodę na jej przeprowadzenie wydano pomimo rosnących obaw naukowców, ekspertów ds. zdrowia publicznego i ekologów. Takie działanie może mieć nieznany wpływ na środowisko oraz inne gatunki zwierząt.

Ratunek czy zagrożenie dla przyrody?

Żadne publicznie dostępne dane nie potwierdzają rewelacji firmy Oxitec, że genetycznie zmodyfikowane komary zmniejszą liczbę zachorowań na choroby przenoszone przez te owady. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Yale wykazały, że ponad dwa lata ciągłego uwalniania komarów GMO w Brazylii nie zmniejszyły populacji Aedes aegypti. Co więcej, komary GMO krzyżowały się z typem dzikim powodując powstawanie hybryd, które mogą być agresywniejsze i trudniejsze do wytępienia.

Naukowcy znaleźli w dzikich populacjach znaczną ilość materiału genetycznego pochodzącego od komarów genetycznie zmodyfikowanych, co oznacza, że komary te nie są sterylne. Komary GMO mogą spowodować o wiele więcej problemów zdrowotnych i środowiskowych niż rozwiązać. EPA musi dokonać prawdziwego przeglądu potencjalnych zagrożeń i przestać ignorować powszechny sprzeciw społeczności, w których dojdzie do uwolnienia komarów.Dana Perls, kierownik programu żywności i technologii w organizacji Friends of the Earth

Komary Aedes aegypti to jeden z gatunków przenoszących żółtą febrę, dengę, chikungunyę i Zikę. W Kalifornii nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań na te choroby, a komary Aedes aegypti nie występują tam powszechnie.

Ten eksperyment jest niepotrzebny, a nawet niebezpieczny, ponieważ w Kalifornii nie odnotowano żadnych lokalnych przypadków dengi, żółtej febry, chikungunya ani Zika. Wypuszczenie miliardów komarów genetycznie modyfikowanych zwiększa prawdopodobieństwo, że samice komarów genetycznie modyfikowanych wydostaną się na zewnątrz i stworzą komary hybrydowe, które będą bardziej zjadliwe i agresywne. Inne strategie zdrowia publicznego, w tym wykorzystanie komarów zakażonych Wolbachią, mogłyby lepiej kontrolować Aedes aegypti w Kalifornii i na Florydzie.Jaydee Hanson, dyrektor ds. polityki w Międzynarodowym Centrum Oceny Technologii i Centrum Bezpieczeństwa Żywności

Pomimo silnego sprzeciwu opinii publicznej, firma Oxitec i Florida Keys Mosquito Control Board w kwietniu 2021 r. zaczęły wypuszczać komary GMO. Uwolniono już pół miliarda owadów. W ciągu dwóch kolejnych lat do przyrody zostaną uwolnione kolejne miliardy komarów.