Mechaniczny robak dotrze niemal wszędzie. Jak naukowcy zamierzają go wykorzystać?

Naukowcy związani z Uniwersytetem w Pittsburghu projektują roboty wzorowane na owadach. Dzięki nim możliwe będzie dotarcie wszędzie tam, gdzie człowiek nie ma dostępu.
Mechaniczny robak dotrze niemal wszędzie. Jak naukowcy zamierzają go wykorzystać?

Jak bardzo inteligentny i wszechstronny nie byłby nasz gatunek, to mamy pewne fizyczne ograniczenia. Kiedy w grę wchodzi eksploracja ciasnych, trudno dostępnych przestrzeni, musimy korzystać ze wsparcia technologii. A tak się składa, że pomysł opisany na łamach Advanced Materials Technologies może być idealnym przykładem tego, jak roboty mogą pomagać ludziom.

Czytaj też: Nanoroboty kontra zanieczyszczona woda. Nowatorska metoda walki o czyste środowisko

Roboty te mogłyby być wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do zamkniętych przestrzeni i wykonania zdjęć bądź oceny sytuacji, pobierania próbek wody lub prowadzenia ocen strukturalnych. Owe maszyny mogą być przydatne wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać dostęp do miejsc zamkniętych – takich, do których może wejść robak, ale nie da rady do nich dotrzeć człowiekJunfeng Gao, Swanson School of Engineering

Roboty stworzone przez Gao i jego współpracowników są napędzane siłą polimerowych sztucznych mięśni. Ich poruszanie wygląda dość nietypowo, bowiem – zamiast pełzać – skaczą. Całość przypomina nieco naciągnie cięciwy łuku i wypuszczanie strzały, choć nie jest to może równie dynamiczne. Najważniejszy pozostaje natomiast efekt końcowy, a ten okazuje się zadowalający.

Czytaj też: Nanoroboty kontra zanieczyszczona woda. Nowatorska metoda walki o czyste środowisko

Kluczem do sukcesu okazał się zakrzywiony kształt mięśnia polimerowego, dzięki któremu możliwe jest gromadzenie energii. Ułożenie cząsteczek tworzących te mięśnie jest inspirowane naturą, choć w tym przypadku do zasilania układu używa się energii elektrycznej o napięciu nie większym niż kilka woltów. Niezwykle cienkie i długie na kilka centymetrów roboty są w stanie poruszać się zarówno po twardych jak i niestabilnych czy ruchomych powierzchniach, a w grę wchodzi nawet przemieszczanie się w wodzie.