Para z Barcelony stworzyła specjalne okulary dla osób cierpiących na niedowidzenie

Pewna para z Barcelony zbudowała inteligentne okulary, które pozwalają ich synowi widzieć. Teraz planują rozpowszechnić technologię mogącą ułatwić życie milionom niedowidzących ludzi na świecie.
Okulary Biel Glasses

Okulary Biel Glasses

Biel Glasses to firma założona przez małżeństwo z Barcelony, aby pomóc swojemu słabowidzącemu synowi – Bielowi – w poruszaniu się po świecie. Twórcami innowacyjnych okularów jest Jaume Puig i Constanza Lucero – opowiedzieli o nich na targach MWC 2022 w Barcelonie.

Pokonać niedowidzenie

Kiedy Biel był mały, jego rodzice zauważyli, że często się przewraca i ma problemy z poruszaniem się po schodach oraz zatłoczonych pomieszczeniach. Podczas wizyty okulistycznej u Biela zdiagnozowano niedowidzenie.

Małżeństwo zdało sobie sprawę, że na rynku jest zdecydowanie za mało narzędzi stworzonych z myślą o osobach cierpiących na niedowidzenie. Para postanowiła coś z tym zrobić i w 2017 r. założyła firmę Biel Glasses. Puig jest inżynierem, a Lucero lekarzem, więc łatwiej było im stworzyć inteligentne okulary, które nakładają tekst i grafikę na obraz wideo w czasie rzeczywistym z otoczenia użytkownika. Wykorzystywane są tutaj algorytmy sztucznej inteligencji, które wykrywają przeszkody i sygnalizują użytkownikowi, gdy zbliża się do przeszkody.

Na tym etapie okulary Biel Glasses wyglądają jak para gogli VR, do których przymocowane jest małe pudełko pomagające mapować otoczenie użytkownika. Następnym krokiem będzie ulepszenie samej technologii i jej miniaturyzacja.

Wymagamy bardzo małych opóźnień dla naszych okularów, dlatego inwestujemy w 5G, a także chcemy, aby okulary były mniejsze.Jaume Puig

Mimo iż celem Puiga i Lucero była pomoc synowi w widzeniu, opracowana technologia może pomóc wielu innym osobom o słabszym wzroku, z których większość jest powyżej 50. roku życia. Firma Biel Glasses chce skomercjalizować wersję okularów dla dorosłych, a następnie zbudować model dla dzieci. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inteligentne okulary powinny pojawić się na rynku jeszcze w tym roku, za kilka miesięcy.