Komputery kwantowe na tym skorzystają. Naukowcy mają nowy sposób na tworzenie magnetycznych nanocząstek

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund oraz ich współpracownicy zaprezentowali na łamach npj Computational Materials nową metodę tworzenia nanocząstek magnetycznych za pomocą ultraszybkich impulsów światła laserowego.
Komputery kwantowe na tym skorzystają. Naukowcy mają nowy sposób na tworzenie magnetycznych nanocząstek

Skyrmiony, w odróżnieniu do ferromagnetyzmu występującego w konwencjonalnych magnesach, takich jak kompasy, nie cechują się orientacją namagnesowania skierowaną w tę samą stronę w całym materiale. Ich magnetyzm przypomina coś w rodzaju wiru. Wykorzystuje się je między innymi do produkcji pamięci komputerowych, choć użycie skyrmionów do celów technicznych wymaga skutecznych sposobów zapisywania, wymazywania i manipulowania cząstkami w krótkich skalach czasowych i z dużą precyzją przestrzenną.

Czytaj też: Minidrukarka zbudowana z DNA. Wielka nadzieja dla przyszłych nanomaszyn

Dzięki odkryciom dokonanym przez przedstawicieli szwedzkiej i niemieckich uczelni możliwe będzie więc tworzenie bardziej energooszczędnych komponentów, co powinno okazać się szczególnie przydatne w kontekście projektowania komputerów kwantowych. Jak wyjaśnia Claudio Verdozzi, jeden z autorów nowych badań, jego zespołowi udało się w teorii wykazać, jak można tworzyć skyrmiony w ultrakrótkich skalach czasowych za pomocą impulsów światła laserowego.

Komputery kwantowe mogą wykonywać skomplikowane obliczenia w bardzo krótkim czasie

Skyrmiony są przedmiotem badań zarówno teoretycznych, jak i eksperymentalnych ze względu na ich technologiczny potencjał. Ponadto ich egzotyczne wzory magnetyczne mają koncepcyjnie i matematycznie piękny urok, który czyni je bardzo interesującymi.dodaje Verdozzi

Czytaj też: Algorytm kwantowy, jakiego jeszcze nie było. Przełom w pracach nad komputerami kwantowymi

Autorzy publikacji zidentyfikowali mikroskopijny mechanizm dzięki wykorzystaniu femtosekundowych impulsów laserowych. Przypominamy, iż femtosekunda stanowi jedną biliardową część sekundy. Jeśli chodzi o praktyczne korzyści płynące z badań, to może być ich co najmniej kilka. W grę wchodzi przede wszystkim postęp w dziedzinie technologii kwantowej, w której zaawansowane komputery wykonują w ułamku sekundy obliczenia, które “zwykłym” urządzeniom zajęłyby znacznie dłużej. Poza tym, skyrmiony czy fale spinowe mogłyby okazać się przydatne pod kątem ekologicznym, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia energii w komponentach technologicznych.