Oceanix Busan – pływające miasto przyszłości w Korei Południowej

Globalne ocieplenie to nie fikcja. Podnoszenie się poziomu mórz i oceanów zagraża nam wszystkim. Dlatego coraz więcej firm architektonicznych przedstawia projekty pływających miast. Jednym z nich jest Oceanix Busan.
Oceanix Busan

Oceanix Busan

Amerykańska NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) podaje, że globalny poziom oceanów podniósł się od 1880 r. o 20-22 cm. Najgorsze jest to, że 1/3 tych zmian nastąpiła w ciągu ostatnich 25 lat.

Trudno zaprzeczyć, że globalne ocieplenie jest problemem całej ludzkości, choć wiele osób wciąż to neguje Podnoszenie się poziomu oceanów stanowi zagrożenie dla niektórych małych wysp i niektórych nisko położonych wybrzeży. Może zatem powinniśmy przenieść się do pływających miast?

Właśnie takim projektem jest Oceanix Busan w Korei Południowej. Posłuży ono jako “pierwszy na świecie prototyp zrównoważonego, pływającego miasta”, które ma być “odporną na powódź infrastrukturą, która wznosi się wraz z morzem”, dostarczając żywność, energię i wodę.

Czytaj też: Zmiany klimatu spowodowały wysyp ogromnych chmur burzowych nad USA i Kanadą

W pływającym mieście jest sześć zintegrowanych systemów: zero odpadów, zerowa energia netto, zamknięty obieg wody, zamknięty obieg żywności, innowacyjną mobilność i regenerację siedlisk przybrzeżnych. Wszystkie mają generować 100% wymaganej energii operacyjnej za pośrednictwem pływających paneli fotowoltaicznych. Każda dzielnica ma uzdatniać i uzupełniać własną wodę, redukować i przetwarzać własne zasoby oraz zapewniać innowacyjne rolnictwo.

Oceanix Busan

Oceanix Busan to pierwsze pływające miasto na świecie. Połączone dzielnice mają zajmować powierzchnię 6,3 hektara i mogą pomieścić społeczność liczącą 12 000 osób. W początkowej fazie ma składać się z trzech platform, ale ich docelowa liczba może wzrosnąć do ponad 20. Towarzyszą im dziesiątki mniejszych jednostek pływających, które mogą się rozszerzać i kurczyć w zależności od potrzeb.

Projektantem miasta jest Oceanix, amerykańska firma blue tech, która projektuje i buduje pływające miasta, a głównymi architektami są studia BIG-Bjarke Ingels Group i SAMOO.

Ten dzień jest kamieniem milowym dla wszystkich nadmorskich miast i krajów wyspiarskich na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych. Jesteśmy na dobrej drodze do dostarczenia Oceanix Busan i wykazania, że ​​pływająca infrastruktura może stworzyć nowe tereny dla nadmorskich miast poszukujących zrównoważonych sposobów ekspansji na ocean, jednocześnie dostosowując się do wzrostu poziomu morza.Philipp Hofmann, CEO Oceanix
Nie możemy rozwiązać dzisiejszych problemów za pomocą wczorajszych narzędzi. Musimy wprowadzać innowacyjne rozwiązania globalnych wyzwań. Ale w tym dążeniu do innowacji bądźmy inkluzywni i sprawiedliwi, upewnijmy się, że nikogo nie zostawiamy w tyle.Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy Programu ONZ ds. Osiedli Ludzkich

Pływające miasta faktycznie mogą być rozwiązaniem niektórych problemów związanych z globalnym ociepleniem. Miejmy jednak nadzieję, że pesymistyczna wizja z filmu “Wodny świat” jednak się nie ziści.