Polskie fregaty Miecznik w świetle nowych informacji. Co już wiadomo?

Osoby decyzyjne z Polskiej Grupy Zbrojeniowej wybrały na początku marca spośród trzech okrętów (niemieckiego MEKO A-300, hiszpańskiego Navantia F-100 i brytyjskiego Arrowhead 140) ofertę firmy Babcock. Tak też PGZ-Miecznik podpisało umowę o współpracy strategicznej z Babcock, MBDA UK oraz Thales UK, rozpoczynając kolejny etap realizacji programu. Następstwem tego było zrealizowane 8 kwietnia w Gdyni spotkanie, podczas którego polskie fregaty Miecznik doczekały się wyjścia na światło dzienne nowych informacji.
Polskie fregaty Miecznik w świetle nowych informacji. Co już wiadomo?

Podczas niedawnego spotkania członków konsorcjum PGZ-Miecznik z partnerami opisano dosadniej polskie fregaty Miecznik

Według obecnego harmonogramu rozpoczęcie budowy pierwszej fregaty w programie Miecznik powinno nastąpić w okolicach sierpnia 2023 roku, więc główni zainteresowani mają jeszcze sporo czasu na uzgodnienie konkretów. Już teraz wiemy jednak praktycznie wszystko na temat wyposażenia tych fregat, bo podczas wspomnianego spotkania najważniejsze informacje dotyczyły właśnie konfiguracji uzbrojenia i wyposażenia zbudowanego wokół zintegrowanego systemu walki Thales TACTICOS.

Czytaj też: PSR-A Pilica już na służbie. To polski przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski typu VSHORAD

Wiemy, że cały system radiolokacyjny oprze się na Sea Master 400 oraz Thales NS50. Te dwa radary bazują na antenach klasy AESA i odpowiadają zarówno za wykrywanie, jak i śledzenie oraz naprowadzanie uzbrojenia na cele znajdujące się na powierzchni lub w przestrzeni powietrznej. Z kolei za wykrywanie zagrożeń podwodnych będzie służyć sonar podkadłubowy Thales BlueHunter oraz holowany Thales Captas (najpewniej w wersji CAPTAS-2).

Czytaj też: Ze schronu do Iła, czyli ostatni ratunek Putina. Opowiadamy o samolocie Ił-80

Po stronie uzbrojenia znajdzie się:

  • Dziobowa armata kalibru 76 mm
  • Dwie przeciwlotnicze armaty AM-35 kalibru 35 mm
  • System obrony przeciwlotniczej MBDA Sea Ceptor z pociskami CAMM wystrzeliwanych z 32-komorowej, dedykowanej im wyrzutni pionowej Mk 41 w wersji Strike
  • Uzbrojenie przeciwokrętowe w formie 16 rakiet RBS-15 w formie 4 zespołów po 4 kontenery startowe
  • Uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym obejmie dwie podwójne wyrzutnie torped kalibru 324 mm
  • Uzbrojenie zwalczania okrętów podwodnych składać się będzie z dwóch podwójnych wyrzutni torped kalibru 324 mm (MU-90).

Czytaj też: Polska amunicja krążąca Warmate. Jeśli kojarzycie drony Switchblade, to ten materiał jest dla Was

Wiadome jest też, że na pokładzie Miecznika znajdzie się miejsce dla maksymalnie dwóch dużych śmigłowców klasy Leonardo AW101, 4 łodzi półsztywnych i 4 standardowych kontenerów.