Nadchodzi ważna zmiana w Android Auto. Tylko czy producenci aut za nią nadążą?

Google szykuje bardzo ważną zmianę w wyglądzie interfejsu Android Auto. Dla kierowców oznacza to większą wygodę, tylko czy każdy będzie mógł skorzystać z nowości?
Nadchodzi ważna zmiana w Android Auto. Tylko czy producenci aut za nią nadążą?

Więcej informacji na ekranie Android Auto

Podczas konferencji I/O firma Google pokazała nowy wygląd interfejsu Android Auto. W nowej wersji dostaniemy dzielony ekran, który będzie mógł wyświetlać trzy funkcje jednocześnie, a przy tym dopasowuje się do różnych orientacji wyświetlacza. Zarówno tych panoramicznych, jak i pionowych.

Na ekranie będzie można mieć jednocześnie mapę, odtwarzacz muzyki oraz okno wiadomości. Przy wsparciu Asystenta Google będzie można na nie odpowiadać, a asystent dodatkowo podpowie gotowe odpowiedzi.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja sprawi, że korki na drodze nie będą już problemem

Bardzo przydatna zmiana, tylko czy każdy z niej skorzysta?

Google idzie w tym momencie za rozwojem ekranów w samochodach, które stają się coraz większe. A przy tym często niewykorzystywane.

Android Auto już teraz potrafi działać na podzielonym ekranie, ale spora część aut, nawet dysponujących większym ekranem, z tego nie korzysta. Bo z jednej strony mamy taki wygląd w BMW:

A np, taki w Hyundai, czy autach KIA:

Dlatego też ciekawi mnie, kiedy i w jakiej liczbie aut zobaczymy ekran dzielony na trzy części. Już dzisiaj Android Auto potrafi wyświetlać dwie aplikacje obok siebie, ale jak widzimy, nie każde auto to oferuje.

Czytaj też: Test Navitel R450 NV. Najważniejsza cecha? Superkondensator w niskiej cenie

Nowa wersja interfejsu ma pojawić się latem 2022 roku. Kiedy zobaczymy ją w samochodach, nie wiadomo. Podobnie jak nie wiemy, czy trafi tylko do nowych aut, czy starsze też dostaną stosowną aktualizację oprogramowania.

Koniec końców, pomysł Google na zmiany w Android Auto jest bardzo dobry. A przynajmniej te dotyczące zmiany interfejsu. Bo zmiany szykują się też w pojazdach wyposażonych w Android Automotive (Android Auto OS), czyli np. samochodach Volvo. Tutaj pojawi się więcej dodatków dostępnych podczas postoju. Takich jak możliwość oglądania filmów. Czy my faktycznie tego potrzebujemy?