Dlaczego nowotwór staje się agresywny? Drzewo genealogiczne komórek rakowych pomoże rozwikłać tę zagadkę

Naukowcy stworzyli drzewo genealogiczne komórek raka płuc, które pokazało, w jaki sposób nowotwór ewoluuje od najwcześniejszych stadiów do najbardziej agresywnych postaci. To może pomóc opracować zupełnie nowe strategie przeciwnowotworowe.
Nowe terapie przeciwnowotworowe na horyzoncie

Nowe terapie przeciwnowotworowe na horyzoncie

Wiele komórek nowotworowych z czasem staje się opornych na leczenie, bardziej agresywnych i zdolnych do tworzenia przerzutów. Tak naprawdę nie wiadomo, co dokładnie o tym decyduje. Konieczne jest tworzenie drzew genealogicznych nowotworów.

Zespół uczonych z MIT pod kierownictwem prof. Jonathana Weissmana opracował nową metodę śledzenia komórek nowotworowych na przestrzeni pokoleń, dzięki czemu udało się prześledzić ich historię ewolucyjną. Szczegóły opisano w The Cell.

Czytaj też: Nicienie „wywęszą” komórki nowotworowe. Przełom w diagnozowaniu raka płuc

Nowa metoda wykorzystuje technikę CRISPR do wszczepienia każdej badanej komórce specjalnego “kodu kreskowego”, który może być dziedziczony razem z genami. Za każdym razem, gdy komórka się dzieli, jej kod kreskowy ulega niewielkiej zmianie. Porównując DNA komórki macierzystej z materiałem genetycznym komórek potomnych, naukowcy byli w stanie odtworzyć drzewo genealogiczne każdej pojedynczej komórki (podobnie jak w drzewach ewolucyjnych spokrewnionych gatunków).

To nowy sposób patrzenia na ewolucję nowotworów z dużo większą rozdzielczością. Wcześniej krytyczne wydarzenia, które powodują, że nowotwór staje się groźny dla życia, były nieprzejrzyste, ponieważ ginęły w odległej przeszłości guza, ale to daje nam wgląd w tę historię.Prof. Jonathan Weissman

Naukowcy hodowali myszy w taki sposób, że gdy ich komórki płuc zostały wystawione na działanie specjalnie zaprojektowanego wirusa, wywoływało to mutację w genie Kras i dezaktywowało tłumiący nowotwory gen Trp53. Mówiąc wprost: nowotwór się rozwijał w sposób podobny do tego, jak jest u ludzi.

Badacze pozwolili komórkom nowotworowym rozwijać się przez kilka miesięcy przed ich pobraniem, po czym zastosowali metodę obliczeniową opracowaną na potrzeby wcześniejszych prac. Zmierzono także ekspresję genów w komórkach za pomocą metod sekwencjonowania. Dzięki temu udało się ustalić, w jaki sposób rak płuc staje się agresywny i daje przerzuty.

Aby opracować lepsze terapie, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe zasady, na jakich rozwijają się nowotwory. W przyszłości chcielibyśmy być w stanie przyjrzeć się stanowi komórek nowotworowych w momencie zgłoszenia się pacjenta i przewidzieć, w jaki sposób nowotwór będzie się rozwijał, jakie jest ryzyko i jaka jest najlepsza terapia, która zatrzyma ten rozwój.Dian Yang, jeden z naukowców z laboratorium Weissmana

Mimo iż przeprowadzone badania są pod wieloma względami przełomowe, jest wiele pytań, na które trzeba będzie odpowiedzieć. Jednym z celów jest zbadanie ewolucji oporności na terapie poprzez sprawdzenie, jak nowotwory zmieniają się w odpowiedzi na różne sposoby leczenia.