Google Chrome na Androida dostaje nowy skrót na pasku narzędzi

Chrome na Androida rzadko przechodzi jakieś większe zmiany, co jest spowodowane dużą bazą użytkowników, choć w ostatnim czasie Google wprowadza coraz więcej nowości nieco ingerujących w interfejs czy układ przeglądarki. Tym razem trafi do niej nowy, konfigurowalny skrót na pasku narzędzi.
chrome 103, chrome 102 Google Chrome na Androida dostaje nowy skrót na pasku narzędzi
chrome 103, chrome 102 Google Chrome na Androida dostaje nowy skrót na pasku narzędzi

Obecnie pasek narzędzi w Chrome zawiera przycisk strony głównej, pasek adresu, przełącznik kart i rozszerzone menu (trzy kropki), gdzie na liście znajdziemy pozostałe dostępne opcje.

Google wprowadza nowy skrót na pasku narzędzi w Chrome na Androida

Jak donosi serwis 9to5Google, pomiędzy omniboksem (wyszukiwarką paska adresu) a przełącznikiem kart pojawi się kolejny skrót, w którym pojawić się może jedna z trzech opcji – Nowa karta (plus), Udostępnij lub Wyszukiwanie głosowe (ikona mikrofonu). Użytkownicy mają widzieć domyślnie  „Na podstawie Twojego użycia”, a Google podaje „Aktualne zalecenie”. Zauważono też, że „Nowa karta” i „Udostępnij” są już umieszczone w rozszerzonym menu, podczas gdy „Wyszukiwanie głosowe” pojawia się po dotknięciu paska adresu. Dwie pierwsze opcje są dość istotne podczas korzystania z przeglądarki i z pewnością będą przydatne.

Czytaj też: Certyfikacja TENAA ujawnia specyfikację vivo S15 Pro. Kiedy premiera?

Można również samemu wybrać wyświetlany skrót lub całkowicie go wyłączyć w ustawieniach Chrome. Można także zrobić to przy pomocy flagi chrome://flags/#adaptive-button-in-top-toolbar-customization (jeśli nie macie jeszcze tej nowości, za pomocą tej flagi można też włączyć funkcję). Skrót na pasku narzędzi pochodzi z wersji Chrome 92 na Androida wydanej w ramach testu A/B w lipcu 2021 r.  Jednak dopiero teraz, wraz z Chrome 101 trafia do szerszego grona użytkowników. Nowa wersja przeglądarki jest dostępna w stabilnym kanale od wtorku, jednak jak zauważa 9to5Google, Google jeszcze oficjalnie nie ogłosiło tej funkcji.