Powstała nowatorska metoda projektowania materiałów. Jak ją wykorzystać?

Dzięki rozwiązaniu opisanemu na łamach Science Advances możliwe będzie projektowanie materiałów w niespotykany do tej pory sposób.
Powstała nowatorska metoda projektowania materiałów. Jak ją wykorzystać?

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Delfcie proponują nowy sposób na tworzenie materiałów syntetycznych z niewielkich cząsteczek szkła. Na czele zespołu zajmującego się tą sprawą stanęła Laura Rossi, a udział w badaniach wzięli również przedstawiciele Queen’s University oraz Uniwersytetu w Amsterdamie.

Czytaj też: Samochody z ropy? Naukowcy zaproponowali produkcję lekkiego materiału z ropnego odpadu

W pewnych okolicznościach koloidy mogą zachowywać się jak atomy i cząsteczki, ale ich oddziaływania są słabsze. To sprawia, że stanowią one obiecujący budulec dla nowych materiałów, na przykład materiałów interaktywnych, które mogą dostosowywać swoje właściwości do otoczenia. wyjaśnia Rossi

Nowa metoda projektowania materiałów wykorzystuje tzw. koloidy

Powstałe ze szkła koloidy mogą samoistnie ułożyć się w proste struktury, na przykład zniekształcone siatki sześcienne i sześciokątne. Zanim jednak przeszły do ostatecznej struktury, naukowcy postanowili połączyć je w większe bloki konstrukcyjne. W efekcie powstała struktura o innych właściwościach materiałowych niż ta, która utworzyła się samodzielnie.

Czytaj też: Materiały 2.5D mają spory potencjał. Gdzie można je wykorzystać?

W przyszłości autorzy badań chcieliby projektować złożone struktury koloidalne na żądanie. I choć dotychczasowe działania nie skupiały się na przemysłowym wykorzystaniu, to Rossi jest w stanie wyobrazić sobie możliwe zastosowania efektów prac jej zespołu. Jak wyjaśnia, gęstość przygotowanej struktury jest znacznie mniejsza niż gęstość struktury, którą można by uzyskać z użyciem wyjściowych bloków konstrukcyjnych. Ostatecznie w ten sposób mogłyby powstawać lekkie i wytrzymałe materiały. Z tego względu naukowcy zamierzają teraz stworzyć fizyczną wersję zaprojektowanego materiału.