Tak dużego obrazu w bliskiej podczerwieni jeszcze nie było. Kosmiczny Teleskop Hubble’a dokonał przełomu

W ramach przeglądu nieba zwanego 3D-DASH astronomowie postanowili odnaleźć niezwykle rzadkie galaktyki i inne obiekty, które zostaną wkrótce zbadane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Tak dużego obrazu w bliskiej podczerwieni jeszcze nie było. Kosmiczny Teleskop Hubble’a dokonał przełomu

Jego pierwsze naukowe obserwacje powinny odbyć się jeszcze w tym miesiącu, a cała misja ma potrwać nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie naukowcy zamierzają poznać zarówno najodleglejsze obszary wszechświata, jak i przekonać się, czy na wybranych egzoplanetach może występować życie.

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba kosztował 10 miliardów dolarów. Nowe zdjęcie pokazuje, że jest wart tej kwoty

Ich dotychczasowe sukcesy – związane z wykonaniem rekordowo dużego obrazowania w bliskiej podczerwieni – zostaną opisane na łamach The Astrophysical Journal. Jak wyjaśniają, po raz pierwszy 3D-DASH zapewnia kompletny przegląd całego pola COSMOS, jednego z najbogatszych pól danych do badań pozagalaktycznych poza Drogą Mleczną. Bliska podczerwień sprawia, iż astronomowie są w stanie lepiej dostrzec najwcześniejsze galaktyki, które znajdują się rekordowo daleko od Ziemi.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a mimo wieku nadal ma wiele do zaoferowania

Dotychczasowe możliwości obserwacji były ograniczone, lecz 3D-DASH powinien pomóc w identyfikacji rzadko spotykanych zjawisk, takich jak aktywność czarnych dziur, najmasywniejszych galaktyk w całym wszechświecie czy też łączenie się tego typu struktur. Kluczowa w tych rozległych i szczegółowych obserwacjach z wykorzystaniem teleskopu Hubble’a okazała się metoda znana jako Drift And SHift (DASH). W jej ramach powstaje obraz ośmiokrotnie większy od standardowego pola widzenia tego teleskopu. Wykonywanych jest wiele zdjęć, które łączy się w mozaikę.

Czytaj też: Gromada kulista w obiektywie teleskopu Hubble’a robi wrażenie. Odkryto ją ponad 60 lat temu

Dzięki DASH powstaje również więcej zdjęć niż w przypadku standardowych technik. Zamiast jednego, wykonywanych jest osiem na godzinę. W efekcie w ciągu 250 godzin fotografii jest tyle, co wcześniej po upływie 2000 godzin. 3D-DASH obejmuje przy tym całkowity obszar prawie sześciokrotnie większy od Księżyca na niebie widzianego z Ziemi. Tego rekordu nie pobije prawdopodobnie nawet znacznie bardziej zaawansowany Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który został zaprojektowany z myślą o czułych, zbliżonych obrazach, mających na celu szczegółową obserwację niewielkich obszarów.