Próbki z Ryugu zawierają najbardziej dziewicze fragmenty Układu Słonecznego

Próbki planetoidy Ryugu to najbardziej dziewicze fragmenty Układu Słonecznego. Potwierdzają to najnowsze analizy kosmicznej skały.
Próbki planetoidy Ryugu są najczystszymi, jakie kiedykolwiek udało się nam przebadać

Próbki planetoidy Ryugu są najczystszymi, jakie kiedykolwiek udało się nam przebadać

Najnowsza analiza materiału skalnego, który został zebrany przez japońską misję Hayabusa2, potwierdziła, że porowata planetoida Ryugu jest bogata w węgiel. Naukowcy przebadali 95 mg szczątków planetoidy i zmierzyli dziesiątki pierwiastków chemicznych w próbce, a następnie porównali je z tymi występującymi w meteorytach klasyfikowanych jako chondryty typu CI. Do tej pory na Ziemi znaleziono mniej niż 10 takich obiektów.

Badania potwierdziły, że Ryugu jest chondrytem typu CI. Wykazały także, że próbki pochodzące z planetoidy są “najczystszymi”, jakie ziemscy naukowcy mieli okazję kiedykolwiek testować.

Czytaj też: Asteroida Ryugu ma niecodzienny kształt. Dzięki misji Hayabusa2 wiemy, co za nim stoi

Naukowcy zmierzyli również obfitość manganu-53 i chromu-53 w planetoidzie i ustalili, że stopiony lód wodny wszedł w reakcję z większością minerałów ok. 5 mln lat po powstaniu Układu Słonecznego, zmieniając te minerały. Od tego czasu woda wyparowała, ale zmienione minerały są nadal obecne w próbkach. Badając je, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o historii planetoidy.

W próbkach wykryliśmy różne prebiotyczne związki organiczne, w tym aminokwasy proteinogenne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne podobne do ziemskiej ropy naftowej oraz różne związki azotu. Te prebiotyczne cząsteczki organiczne mogą rozprzestrzeniać się w całym Układzie Słonecznym, potencjalnie jako pył międzyplanetarny z powierzchni Ruygu w wyniku uderzenia lub z innych przyczyn.Hiroshi Naraoka, planetolog z Uniwersytetu Kyushu i lider zespołu, który poszukiwał materii organicznej w próbkach

Początkowe badania wykryły 10 rodzajów aminokwasów, ale dalsze badania wykazały, że jest ich nawet 20. Aminokwasy są podstawowym budulcem wszystkich białek i są warunkiem niezbędnym do istnienia życia jakie znamy.

Ryugu nie jest jedyną obecnie badaną skałą kosmiczną. W 2021 r. należąca do NASA sonda kosmiczna OSIRIS-REx zebrała próbkę skały z planetoidy Bennu. Gdy trafi ona na Ziemię w 2023 r., zawarte w niej ślady materii organicznej mogą dostarczyć naukowcom ważnych wskazówek na temat ewolucji Układu Słonecznego.