Zapowiedziano standard PCIe 7.0 i wskazano datę, a Wy co? Nadal na PCIe 3.0?

Korzystając z okazji trwającej konferencji PCI-SIG 2022 dla deweloperów, komitet odpowiadający za interfejs PCIe zapowiedział standard PCIe 7.0 na 2025 rok. Nie idzie tutaj o wprowadzenie go na rynek, a “jedynie” udostępnienie jego specyfikacji innym członkom komitetu. To jednak i tak w ogólnym rozrachunku ważny krok naprzód, bo od tego momentu ruszy wielka machina dążenia do rozpowszechnienia nowego etapu rozwoju interfejsu PCIe.
NVIDIA A100 PCIe, akcelerator NVIDIA
NVIDIA A100 PCIe, akcelerator NVIDIA

Standard PCIe 7.0 zostanie udostępniony zainteresowanym już w 2025 roku

PCI-SIG to konsorcjum stojące za interfejsem PCIe, czyli otwartym standardem przemysłowym, w którego skład wchodzi ponad 900 firm członkowskich. Według jego ogłoszenia, interfejs PCIe 7.0 zapewni oszałamiającą dwukierunkową przepustowość rzędu 512 GB/s w połączeniu x16, choć warto podkreślić, że nie jest to rzeczywista ilość tego, jak wiele danych będzie można przepchnąć przez ten interfejs w ciągu sekundy.

Czytaj też: Czym jest Internet Rzeczy? Wyzwania, potencjał i zaplecze technologiczne

512 GB/s nie uwzględnia bowiem kosztów kodowania i wpływu wydajności nagłówka, czyli nieodzownych elementów, które mają wpływ na użyteczną przepustowość, ale i tak podwoi całkowitą przepustowość w stosunku do interfejsu PCIe 6.0. Jest to spowodowane tym, że interfejs PCIe 7.0 będzie nadal wykorzystywał kodowanie w trybie flit 1b/1b oraz technologię sygnalizacji PAM4 wprowadzoną w specyfikacji PCIe 6.0.

Czytaj też: Nowy konsumencki procesor HEDT Intela w teście. Alder Lake-X jako mainstreamowe Fishhawk Falls

Finalnie więc ogólna prędkość przesyłu danych PCIe 7.0 wyniesie do 128 GT/s, czyli 16-krotnie więcej względem tego, co ma do zaoferowania najpowszechniejszy ciągle PCIe 3.0. Ten w konfiguracji z 16 liniami (przeznaczonych głównie na karty graficzne), zapewnia około 15,75 GB/s przepustowości, co obecnie wydaje się wystarczające, ale należy już teraz mieć w świadomość to, że nowe karty korzystają z interfejsu PCIe 4.0×16. Wprawdzie nadal różnica w wydajności jest marginalna i podchodzi pod błąd pomiarowy (poza rodzynkami pokroju RX 6400, ale to inna historia), ale nowe generacje z pewnością będą robić więcej użytku z wydajniejszego połączenia karta graficzna-procesor.

Czytaj też: Ceny DDR4 i DDR5 znacznie spadną. Powodem inflacja i wojna

Zgodnie z oczekiwaniami przejście na PCIe 7.0 wymusi krótsze i bardziej jakościowe połączenia fizyczne, a w ogólnym rozrachunku interfejs stanie się wydajniejszy pod kątem zużycia energii. Na sprzęty wykorzystujące PCIe 7.0 poczekamy jednak długo, bo tak jak obecnie dopiero przyzwyczajamy się do PCIe 4.0 i oczekujemy PCIe 5.0, tak nie myślimy nawet o PCIe 6.0, choć te sprzęty trafiły już na rynek profesjonalny. Dlatego też, wedle oczekiwań po tym, jak specyfikacja PCIe 7.0 pojawi się w 2025 roku, świat ujrzy urządzenia końcowe dopiero w 2028 roku.