Dalsza ewolucja technologii VAR. Sprawdzanie spalonych w meczu będzie szybsze i dokładniejsze

Wydawało się, że po pojawieniu się technologii VAR, jeszcze przez długi czas w świecie piłki nożnej nie pojawi się nic rewolucyjnego. FIFA tymczasem ogłosiła, że półautomatyczna technologia spalonego będzie po raz pierwszy używana podczas Mistrzostw Świata 2022 w Katarze.
FIFA prezentuje nową technologię

FIFA prezentuje nową technologię

Już 21 listopada na stadionach w Katarze pojawi się nowe potężne narzędzie wspierające sędziów meczowych w podejmowaniu szybszych i dokładniejszych decyzji. Tym razem ma ona pomóc w precyzyjniejszej weryfikacji, czy był spalony, czy nie.

Po udanym wdrożeniu technologii VAR na boiska piłkarskie całego świata, teraz FIFA chce pójść krok dalej i “w pełni wykorzystać potencjał technologii w piłce nożnej”. Mowa dokładniej o półautomatycznej technologii spalonego.

Na czym polega nowa technologia?

Nowa technologia do wykrywania spalonego wykorzystuje 12 kamer śledzących zamontowanych pod dachem stadionu, aby cały czas monitorować piłkę i nawet 29 punktów każdego zawodnika, obliczając ich dokładną pozycję na boisku. Punkty, o których mowa, skupiają się głównie na kończynach, które są często problematyczne do oceny przez sędziego o spalonym.

Ważnym elementem systemu jest Al Rihla – oficjalna piłka meczowa firmy adidas przygotowana na Mistrzostwa Świata w Katarze. W jej wnętrzu jest umieszczony czujnik inercyjny jednostki pomiarowej (IMU), który wysyła dane o piłce do centrum VAR 500 razy na sekundę, pozwalając na precyzyjne wykrycie punktu kopnięcia.

Piłka Al Rihla

Sędziowie VAR dostaną automatyczne powiadomienie w każdej sytuacji, w której napastnik znajdujący się na pozycji spalonej odbierze piłkę. Komunikat zostanie ręcznie zweryfikowany przed poinformowaniem sędziego głównego. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund i nie powinien wpłynąć negatywnie na spowolnienie gry.

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, pozycje piłkarzy będą natychmiastowo przekładane na animację 3D, która będzie pokazywana publiczności zebranej na stadionie. Wszystko po to, by zminimalizować przypadkowość i zwiększyć klarowność decyzyjności sędziów.

Technologia była już testowana na mniejszych turniejach, ale Katar 2022 będzie głównym sprawdzianem. W najbliższych miesiącach, jeszcze przed rozpoczęciem się mundialu, technologia będzie kalibrowana na boiskach ligowych.

VAR ma już bardzo pozytywny wpływ na piłkę nożną i widzimy, że liczba poważnych błędów została drastycznie zmniejszona. Spodziewamy się, że półautomatyczna technologia spalonego może nas zaprowadzić o krok dalej. Jesteśmy świadomi, że czasami proces sprawdzania ewentualnego spalonego trwa zbyt długo, zwłaszcza gdy incydent jest bardzo napięty. To właśnie tutaj wkracza półautomatyczna technologia spalonego – aby zaoferować szybsze i bardziej dokładne decyzje.Pierluigi Collina, przewodniczący Komitetu Sędziów FIFA

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 potrwają od 21 listopada do 18 grudnia 2022 r.