Kolejny rozbłysk słoneczny wykryty. Czy Ziemia jest bezpieczna?

Potężny rozbłysk słoneczny może doprowadzić do zaburzeń w transmisjach radiowych i GPS na całym świecie. Jest to konsekwencja wzmożonej aktywności naszej gwiazdy w ostatnich miesiącach.
Słońce coraz aktywniejsze /Fot. NASA

Słońce coraz aktywniejsze /Fot. NASA

Słońce znajduje się obecnie w aktywnej fazie swojego 11-letniego cyklu, więc występowanie takich zdarzeń nie jest niczym niezwykłym. Na początku tego tygodnia astrofizycy zwracali uwagę na wzmożoną aktywność plamy słonecznej AR3038. Ale bardziej problematyczny jest region AR3058, który niesie ze sobą ryzyko wystąpienia rozbłysku klasy X.

Czym są rozbłyski słoneczne?

Rozbłyski słoneczne są erupcjami elektromagnetycznymi na powierzchni Słońca. Klasyfikacja rozbłysków słonecznych opiera się głównie na maksymalnej jasności w zakresie fal rentgenowskim. Złotym standardem jest tzw. klasyfikacja GOES, tworzona na podstawie pomiarów satelity o tej nazwie. W zależności od ich siły, wyróżniamy rozbłyski klasy A, B, C, M i X.

Podstawą klasyfikacji GOES jest pomiar strumienia emisji rentgenowskiej w zakresie długości fal 0,1-0,8 nm na dystansie Ziemia-Słońce. Najsłabsze zjawiska (oznaczenie A) dają w maksimum strumień na poziomie 10-8 W/m2, B są 10 razy silniejsze, C kolejne 10 razy silniejsze, M następne 10 razy silniejsze, a najbardziej energetyczne to rozbłyski klasy X (odpowiadające poziomowi strumienia 10-4 W/m2).

Czytaj też: NASA sfotografowała rozbłysk słoneczny. Zobaczcie najnowsze zdjęcie

Ostatni rozbłysk słoneczny, który udało się uchwycić ma 10% szans na bycie rozbłyskiem słonecznym klasy X. Astronomowie nie określili jeszcze, czy zdarzeniu temu towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME), który może spowodować burzę geomagnetycznyą za kilka dni.

Warto wspomnieć, że ostatni rozbłysk słoneczny przywołuje wspomnienia z tzw. Zdarzenia Dnia Bastylii z 14 lipca 2000 r., które zbiegło się w czasie ze świętem narodowym Francji. CME, który towarzyszył mu, dotarł do Ziemi dzień później i sprawił, że zorze polarne były widoczne na niebie w całych Stanach Zjednoczonych. Astronomowie oszacowali, że Zdarzenia Dnia Bastylii niosło ze sobą 1033 ergów energii magnetycznej, czyli równowartość tysiąca miliardów bomb atomowych użytych podczas II wojny światowej.

Monitorowanie kosmicznej pogody jest szczególnie ważne – NASA i NOAA prowadzą Centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej. Obecny cykl jest Cyklem Słonecznym 25 i rozpoczął się w 2019 r.