Nowe laptopy premium od Xiaomi, premiera Book Pro 2022, Book Pro 2022, XIaomi Book Pro 2022

Nowa funkcja Chrome ogranicza zużycie energii. Nawet 10% wzrost wytrzymałości na ładowaniu

Od żartów na temat „Chrome pożerającego RAM” po rzeczywiste problemy z podwyższonym zużyciem zasobów sprzętowych – przeglądarki oparte na Chromium nie należą do tych najlepiej zoptymalizowanych. Programiści mają więc wiele miejsca do wprowadzania poprawek i stąd nowa funkcja Chrome, która obecnie jest eksperymentalna, ale jeśli nie wyrządzi użytkownikom szkód i okaże się skuteczna, zapewni masowym użytkownikom nawet 10% wzrost wytrzymałości na ładowaniu.

10% wzrost wytrzymałości na ładowaniu w zasięgu nowej funkcji Chrome

Przeglądanie portali zrobiło się wymagające, a praca z poziomu przeglądarki nierzadko może wycisnąć siódme poty ze słabszych sprzętów. Wszystko przez coraz bardziej rozbudowane i tym samym wymagające większej ilości zasobów sprzętowych strony internetowe, którym w sukurs idą rozwijane coraz bardziej przeglądarki. Ich prądożerne (im więcej zasobów systemowych wymagają, tym więcej energii pożerają) zapędy próbuje się jednak ograniczać.

Czytaj też: Lockdown Mode w iOS 16 zapewni użytkownikom jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa

google chrome 102, chrome 103

Najnowszym tego przejawem jest eksperymentalna funkcja, która obiecuje poprawę wydajności akumulatora nawet o 10% poprzez ograniczenie aktywności funkcji zapisanych w języku JavaScript na stronach działających w tle. Mowa o „Quick intensive throttling after loading„, czyli opcji, która jest już dostępna w wersji 105 (lub nowszych) i dostęp do niej uzyskuje się po przejściu do chrome://flags.

Czytaj też: Nawet 14 godzin na jednym ładowaniu. Laptop Lemur Pro robi dobry użytek z Linuxa i Alder Lake

Ta funkcja ma być szybką oraz intensywną reakcją na strony ładowane w tle, bo Chrome ma ograniczyć je nie po 5 minutach, a ledwie 10 sekundach. Jak wyjaśnia sama firma Google:

W przypadku stron, które są ładowane w tle, [ta opcja] aktywuje intensywny throttling [ograniczenie] po 10 sekundach zamiast domyślnych 5 minutach. Intensywny throttling ogranicza wybudzenia z zadań setTimeout i setInterval o wysokim poziomie zagnieżdżenia i opóźnionych zadań scheduler.postTask do 1 na minutę.

Czytaj też: Bioplastik rozpada się na żądanie. To przełom dla recyklingu

Wedle wewnętrznych testów Google, eksperymenty z tą opcją z jednej strony nie wykazały żadnych istotnych regresji, ale przyniosły pozytywną poprawę czasu pracy procesora, skutecznie zmniejszyły zużycie energii i wydłużyły żywotność baterii. Nie trafi jednak w najbliższym czasie do użytkowników wersji oficjalnych Chrome, bo ciągle wymaga dostosowań.