Często podróżujecie? Roaming w Unii Europejskiej doczekał się ważnego ogłoszenia

Na całe szczęście roaming w Unii Europejskiej będzie się miał tylko lepiej, pozwalając raz na zawsze zapomnieć o potrzebie wyłączania transmisji komórkowej w innych krajach, aby nie naciąć się na dodatkowe koszty. Wszystko dzięki najnowszym ustaleniom Komisji Europejskiej, która we czwartek ogłosiła przedłużenie systemu Roam-Like-At-Home o kolejną dekadę. Co to oznacza?
android 13 karta esim
android 13 karta esim

Komisja Europejska ogłosiła właśnie, jak będzie wyglądał roaming w Unii Europejskiej

Dla przypomnienia, wspomniana zasada dotyczyła krajów członkowskich Unii Europejskiej od 2017 roku i pozwalała wyeliminować opłaty roamingowe dla podróżujących obywateli. Początkowo miała trwać pięć lat, ale właśnie została przedłużona o dekadę i ma opłacać się zarówno konsumentom, jak i dostawcom usług, choć oczywiście to ci pierwsi (“typowi Kowalscy”) zyskują na tym najwięcej.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja przewiduje przestępstwa zanim do nich dojdzie

Dzięki unijnemu rozporządzeniu w sprawie roamingu wszyscy odniesiemy korzyści. Podczas podróży po Unii Europejskiej możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać Internetu bez dodatkowych kosztów. Przedłużenie dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejnych dziesięć lat– powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej do spraw Europy w kwestii cyfrowej.

Nowe prawo zapewnia, że dostawcy we wszystkich krajach Unii Europejskiej będą zobligowani do umożliwiania podróżującym możliwie najwydajniejszego połączenia. Poza tym, system musi „automatycznie przerwać zapewnianie usług mobilnych, jeśli te w sieciach satelitarnych osiągają opłaty 50 euro lub inny z góry określony limit”.

Czytaj też: Perowskity idą na rekord. Czas na pierwsze ogniwo, które przekroczy wieloletnią granicę

Przepisy wymagają też udostępnienia numeru 112, aby umożliwić dodzwonienie się do służb ratunkowych w całym obszarze gospodarczym. Dodatkowo od czerwca 2023 roku będzie to wymagać nieustannego informowania podróżnych o tej opcji za pomocą np. wiadomości SMS.

Czytaj też: Naukowcy rozbijają laserami najsilniejsze wiązania chemiczne w przyrodzie

Finalnie (co być może najważniejsze), opłaty hurtowe dla operatorów spadną zarówno w kwestii wiadomości tekstowych, jak i transmisji danych oraz połączeń telefonicznych. W przypadku SMS cena będzie wynosić 0,004 euro do 2025 roku i 0,003 euro po 2025 roku, a rozmów głosowych z 0,022 euro na minutę (2022-2024) do 0,019 w tych samych terminach. Znacznie bardziej szczegółowo przedstawiono kwestię transmisji, której cena “za gigabajt” ma spadać każdego roku i z 2 euro obniżyć się do 1 euro do początku 2027 roku.