Wyhodowali serce, które bije. Kiedyś tak będą wyglądały przeszczepy

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn śmierci, o czym dobitnie świadczy fakt, iż każdego roku z ich powodu umiera około 18 milionów ludzi. Nauka wkrótce może mieć jednak rozwiązanie tego problemu.
Wyhodowali serce, które bije. Kiedyś tak będą wyglądały przeszczepy

To miałoby polegać na hodowaniu serc “na zamówienie”. W takiej sytuacji osoby potrzebujące przeszczepu, zamiast czekać na dawców, mogłyby otrzymać wyhodowany w laboratorium narząd. Brzmi jak science-fiction? Na obecną chwilę jeszcze tak, ale sytuacja rozwija się na tyle dynamicznie, że za kilka lat będzie to jak najbardziej realny scenariusz.

Czytaj też: Nowe sztuczne zastawki serca drukowane w 3D pozwalają rozwijać się komórkom pacjenta

Za niedawnym przełomem stoją naukowcy z Uniwersytetu w Toronto i Uniwersytetu w Montrealu. To właśnie oni stworzyli naczynie o długości około 1 milimetra. Jest ono w stanie bić w podobny sposób jak ludzkie serce, a przy tym pompować płyn na takich samych zasadach, jak umięśniona komora wyjściowa serca pompuje krew. O szczegółowych dokonaniach badaczy możemy już przeczytać na łamach Advanced Biology.

Ten miniaturowy narząd o imponujących możliwościach został wyhodowany w laboratorium przy użyciu mieszanki materiałów syntetycznych i biologicznych. Komórki wykorzystane w całym procesie pochodziły z tkanek układu krążenia młodych szczurów. Zostały one wyhodowane na swego rodzaju rusztowaniu wydrukowanym z polimeru. Znajdowały się w nich rowki, których zadaniem miało być kierowanie wzrostem tkanki. Ta w efekcie przypominała swoją budowę układ włókien mięśnia sercowego ludzkiej lewej komory.

Następnie naukowcy użyli stożkowatego narzędzia do ułożenia trójwarstwowego stosu komórek serca w strukturę bardziej przypominającą pulsującą komorę. Do wywołania pulsacji wykorzystano natomiast delikatne wstrząsy elektryczne. I choć naczynie ma trudności z wyrzucaniem płynu przy ciśnieniu wynoszącym około 5 procent ciśnienia spotykanego w ludzkim sercu, to i tak stanowi świetny wstęp do dalszej rozbudowy tego pomysłu.

Czytaj też: Organiczna elektronika z druku 3D? Oto jej potencjalne zastosowania

Do tej pory miało miejsce tylko kilka prób stworzenia prawdziwie trójwymiarowego modelu komory serca, w przeciwieństwie do płaskich arkuszy tkanki serca. Praktycznie wszystkie z nich zostały wykonane poprzez pojedynczą warstwę komórek. Ale prawdziwe serce ma wiele warstw, a komórki w każdej z nich są zorientowane pod różnymi kątami. Kiedy serce bije, te warstwy nie tylko się kurczą, ale także skręcają, trochę tak, jak skręca się ręcznik, aby wykręcić z niego wodę. Dzięki temu serce może pompować więcej krwi niż w innym przypadku.Milica Radisic, Uniwersytet w Toronto