Szykuje się przełom w fotowoltaice! Oto jak polscy studenci wynaleźli sposób na zielony wodór

Polscy studenci znaleźli sposób na problem z magazynowaniem nadmiaru energii podczas pracy paneli fotowoltaicznych. Stworzyli oni stanowisko, które wytwarza, magazynuje i gospodaruje wodorem w zależności od zapotrzebowania. Konstrukcja jest nadal w trakcie udoskonalania.
Panel słoneczny
Panel słoneczny

Studenci Politechniki Wrocławskiej skonstruowali stanowisko fotowoltaiczne na terenie firmy Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. Różni się ono od zwyczajnych paneli słonecznym tym, że wzbogacone jest o układ wodorowy. Do czego on służy?

Twórcy chcieli znaleźć praktyczne rozwiązanie dla problemów pojawiających się w trakcie produkcji energii słonecznej, kiedy nie wiadomo, co robić z nadwyżką energii. Jak przekazał w komunikacie prasowym Uniwersytetu Wrocławskiego Tomasz Rybak ze Studenckiego Koła Naukowego „Płomień”:

Możliwość wytwarzania wodoru w momentach największej produkcji energii z OZE, przy magazynowania go w bezpieczny i wydajny sposób, jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Dlatego jako koło zbudowaliśmy stanowisko do wytwarzania zielonego wodoru w elektrolizerze PEM (Proton Exchange Membrane), które jest zasilane energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych.

W sieci ukazało się nagranie pokazujące szczegóły technicznego urządzenia. Z powodzeniem studenci za pomocą elektrolizera produkują wodór o czystości 99,999 proc., który można magazynować.

Czytaj też: Ogniwa fotowoltaiczne będą jeszcze lepsze. Połączono struktury chiralne z achiralnymi

Polscy studenci opracowali niezwykłe panele fotowoltaiczne

Tak przetrzymywany gaz w formie wodorków metali (stabilniejszej, niż trzymany pod ciśnieniem w butli) może być z powrotem wykorzystany podczas większego zapotrzebowania na energię elektryczną. Twórcy zwracają uwagę, że takie układy pozwalają na ogromne oszczędności energii i są ciągle rozwijane.

Czytaj też: Tandemowe ogniwa fotowoltaiczne z nowym rekordem. Jednak brakuje im odporności ogniw krzemowych

Jak poinformowali studenci, do końca bieżącego roku będą chcieli zakończyć badania wpływu zanieczyszczeń na działanie paneli fotowoltaicznych. W przyszłości planują także napisać artykuł naukowy objaśniający funkcjonowanie ich urządzenia.