Amerykański okręt desantowy w Szwecji

Amerykański okręt desantowy w Szwecji, nowym państwie w NATO, wysyła jasny sygnał Rosji

USS Arlington, czyli amerykański okręt desantowy, przybył do Sztokholmu w Szwecji na zaplanowaną wizytę 5 sierpnia 2022 roku. Zrobił to przede wszystkim po to, aby zademonstrować zaangażowanie w interesy sojuszników i partnerów w obliczu rosyjskich ostrzeżeń. Nie jest to niczym dziwnym, bo od ponad 80 lat Siły Morskie USA w Europie i Afryce (NAVEUR-NAVAF) tworzą strategiczne relacje z sojusznikami i partnerami w celu utrzymania bezpieczeństwa i stabilności. Tym razem marynarze i marines na pokładzie USS Arlington zawitali do Szwecji w obliczu „rosyjskiego zagrożenia”.

Tak USA wspiera NATO i ostrzega Rosję. Amerykański okręt desantowy dopłynął do Szwecji, nowego członka NATO

W ubiegłą środę Senat USA przyjął uchwałę zatwierdzającą wniosek Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO. Tak oto dokonało się coś, do czego Rosja za wszelką cenę nigdy nie chciała dopuścić, ale po zaatakowaniu Ukrainy państwo samo na siebie ukręciło przysłowiowy bat.

Czytaj też: Czym są rosyjskie bombowce Su-34? To jedne z najbardziej zaawansowanych maszyn

To pierwsza okazja, aby Marines na Arlingtonie odwiedzili Bałtyk. Nie możemy się doczekać, aby cieszyć się taką samą gościnnością, jaką nasi koledzy Marines na innych okrętach cieszyli się wcześniej podczas rozmieszczenia. Szwecja jest kluczowym partnerem i jest to świetna okazja dla Marines, aby doświadczyć części jej bogatej kultury przed wznowieniem szkolenia z naszymi sojusznikami i partnerami w regionie– powiedział ppłk Christopher Myette, oficer wykonawczy 22 MEU zaokrętowanego na pokładzie Arlingtona.

Czytaj też: Czym jest NLAW, czyli wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych?

Arlington operuje na Morzu Bałtyckim, aby wzmocnić relacje z sojusznikami i partnerami z NATO, prowadząc jednocześnie połączone szkolenia i współpracę w zakresie bezpieczeństwa teatru. Podczas pobytu w Szwecji jego marynarze i marines będą zwiedzać historycznie i miasto Sztokholm, poznając jego kulturę. Załoga będzie mogła również uczestniczyć w wycieczce Stockholm Craft Beer i Swedish Pop Wonders.

Czytaj też: Pamiętacie pancerniki typu Yamato? Przypominamy największe pancerniki i okręty II wojny światowej

Warto wspomnieć, że USS Arlington to część Kearsarge ARG, które obejmuje również okręt szturmowy klasy Wasp USS Kearsarge (LHD 3) oraz okręt desantowy klasy Whidbey Island USS Gunston Hall (LSD 44). Podczas gdy Arlington dokuje w Sztokholmie, Kearsarge prowadzi wizytę w Helsinkach w Finlandii, a Gunston Hall w Talline w Estonii. Te wizyty w portach jednoznacznie pokazują zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we współpracę z kluczowymi sojusznikami i partnerami NATO w celu utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie Morza Bałtyckiego.