Bateria z papieru? Oto jak niewiele wystarczy, by uruchomić ekologiczny wynalazek!

Szwajcarscy naukowcy opracowali prototyp papierowej baterii aktywowanej dosłownie dwoma kroplami wody. Bateria generuje napięcie podobne do tego w zwykłych bateriach typu AA, zatem można ona być znakomitym, ekologicznym substytutem dla tradycyjnych źródeł energii. Jak działa bateria z papieru?
bateria z papieru

źródło: empa.ch / materiały prasowe

Badacze ze Szwajcarskiego Federalnego Laboratorium Materiałów (EMPA) przeprowadzili testy na innowacyjnym typie baterii. Zbudowana jest ona z papieru, a aktywuje się ją dwoma kroplami wody. Po 20 sekundach zaczyna ona działać.

Podczas testów do baterii podłączono budzik z wyświetlaczem. Po uruchomieniu baterii zaczęła ona generować prąd o napięciu aż 1,2 V, co jest niewiele mniejszą wartością od 1,5 V wytwarzanego w klasycznych bateriach AA. Budzi to wiele nadzieje na przyszłość, ponieważ wynalazek będzie można zastosować również na masową skalę.

Bateria z papieru. Jak działa mechanizm?

Papierowa bateria została najpierw zamoczona w słonej wodzie, a potem wysuszona. Dzięki temu materiał został pokryty elektrolitem z soli. Następnie zaczęto pisać na pasku papieru dwoma typami atramentu. Z jednej strony biegun dodatni tworzył atrament wzbogacony o grafit, a z drugiej biegun ujemny utworzono z atramentu z proszkiem cynkowym.

Czytaj też: Te miniaturowe baterie są mniejsze od ziarnka ryżu. Doczekamy się inteligentnego pyłu?

Po dodaniu kropel wody sól rozpuszcza się i uwalnia naładowane jony. Po podłączeniu baterii z urządzeniem elektronicznym obwód jest zamknięty, więc jony mogą się poruszać od jednego bieguna do drugiego. Tym samym generowany jest prąd elektryczny.

źródło: empa.ch / materiały prasowe

Do czego zastosujemy papierową baterię?

Twórcy wynalazku uważają, że bateria znakomicie sprawdzi w niewielkich układach elektronicznych nie wymagających dużo energii. Czujniki środowiskowe, trackery do paczek, urządzenia medyczne – to tylko skromny wyimek z całej listy możliwych zastosowań.

Czytaj też: Osobliwy eksperyment rosyjskich badaczy z Moskwy. To, co zrobili z baterią, przyniesie przełom technologiczny!

Przed naukowcami jeszcze kilka poprawek do wykonania, ale bateria mogła być przeznaczona do masowej produkcji i zastosowania na szeroką skalę. Jej prostota i praktyczność na pewno zachęcą wielu producentów do wykorzystania tej technologii.