Galaktyka Phantom w obiektywie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Co za detale!

Nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) opublikowane przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) prezentuje w zachwycających szczegółach oddaloną o 32 miliony lat świetlnych galaktykę spiralną M74. Galaktyka Phantom została wcześniej sfotografowana przez teleskop Hubble’a.
Galaktyka Phantom
Galaktyka Phantom

Zdjęcie wykonane przez JWST wykorzystuje pasmo podczerwieni i pozwala uzyskać jeszcze wyraźniejszy obraz Galaktyki Phantom. Dane z obu teleskopów pomogą dowiedzieć się więcej o najwcześniejszych fazach formowania się gwiazd w galaktykach w pobliżu Drogi Mlecznej.

fot. ESA/Webb, NASA & CSA

Galaktyka Phantom (M74) w obiektywie Hubble’a ujawniła jasne obszary formowania się gwiazd znane jako regiony HII. Sokoli wzrok teleskopu w zakresie ultrafioletowym i widzialnym uzupełniło instrumentarium JWST w zakresie podczerwieni oraz obserwacje z naziemnych radioteleskopów, takich jak Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnił delikatne włókna gazu i pyłu w ramionach spiralnych M74, które wywijają się na zewnątrz od środka zdjęcia

Brak gazu w regionie jądrowym zapewnia również niezakłócony widok gromady gwiazd jądrowych w centrum galaktyki. Galaktyka Phantom ze względu na swoją budowę i położenie względem obserwatora jest ulubionym obiektem astronomów, na którego podstawie bada się m.in. budowę ramion galaktyk spiralnych.

Jak informują agencje NASA i ESA we wspólnym komunikacie, zdjęcie wykonane przez JWST posłuży też do wskazywania obszarów gwiazdotwórczych w galaktykach, dokładnego pomiaru mas i wieku gromad gwiazd oraz uzyskania wglądu w naturę małych ziaren pyłu dryfujących w przestrzeni międzygwiazdowej.

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dokonał historycznego odkrycia. Czegoś takiego jeszcze nie było

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba krąży wokół Słońca w odległości 1,6 miliona kilometrów od Ziemi, w regionie kosmosu zwanym drugim punktem Lagrange’a. Według projektu ma być dopełnieniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i oczekuje się, że będzie działać przez najbliższe 20 lat.