Innowacyjna powłoka ochronna. Pozwoli na samoczynne usuwanie zarysowań lakieru

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Technologii Chemicznej pracują nad udoskonaloną powłoką ochronną dla pojazdów. Dzięki niej usuwanie zarysowań na karoserii po wystawieniu na działanie promieni słonecznych może się odbywać samoczynnie aż do momentu całkowitego zaleczenia.
lakier auto
lakier auto

Samoregenerujące się powłoki ochronne są przedmiotem badań od co najmniej kilku lat. Jednym z podstawowych problemów pozostaje ich trwałość. Powierzchnia pokryta takim elastycznym materiałem jest jeszcze bardziej podatna na zarysowania. Z kolei wykorzystanie materiałów o wyższej wytrzymałości utrudnia proces samoregeneracji.

Koreańczycy wykorzystali udoskonaloną powłokę z żywicy odwracalnym materiałem z sieci polimerowej na bazie poliolu akrylowego, a także wprowadzili barwnik fototermiczny

Barwnik pochłania podczerwone światło słoneczne i zamienia je w energię cieplną, co zwiększa temperaturę powierzchni powłoki ochronnej. Wiązania chemiczne struktury polimeru powłoki reagują na zwiększone ciepło poprzez dysocjację, a następnie ponowne połączenie, powoli odbudowując uszkodzoną strukturę polimeru.

Działanie powłoki ochronnej umożliwiającej regenerację zarysowań

Testy z miniaturowym modelem samochodu pokrytego powłoką wykazały, że pozostawienie pojazdu z widocznymi uszkodzeniami na pełnym słońcu przez około 30 minut wygenerowało wystarczającą ilość ciepła, aby całkowicie usunąć zadrapania. Usuwanie zarysowań można przyspieszyć za pomocą źródła światła o dużej intensywności, takiego jak laser lub szkło powiększające.

Czytaj też: Ten filtr jest superporowaty. Aż dziw bierze, jakie związki usuwa z wody!

Skuteczność i szybkość procesu gojenia zależy od kilku czynników, w tym intensywności ekspozycji na słońce. Naukowcy są jednak przekonani, że powłoka może być stosowana nie tylko w samochodach, ale łodziach i samolotach, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wymagań konserwacyjnych.

Być może pewnego dnia, kiedy upuścisz smartfon na twardą nawierzchnię, zaśmiejesz się tylko pod nosem, zostawiając go na słonecznym parapecie na pół godziny. Wyniki badań opisano na łamach serwisu EurekAlert.