Energetyczna rewolucja? UniWave 200 to innowacyjny rodzaj morskich elektrowni

Firma Wave Swell Energy przetestowała swoją platformę morską UniWave 200 do generowania energii elektrycznej i wnioski z tych testów wskazują jasno, że najpewniej państwom nadmorskim szykuje się potencjalna energetyczna rewolucja. To dzieło firmy wykorzystuje bowiem sztuczny otwór do tworzenia zmian ciśnienia wewnątrz konstrukcji, które napędza turbinę i tym samym generuje energie.
Energetyczna rewolucja, UniWave 200 to innowacyjny rodzaj morskich elektrowni
Energetyczna rewolucja, UniWave 200 to innowacyjny rodzaj morskich elektrowni

UniWave 200, czyli innowacyjny rodzaj morskich elektrowni

System UniWave jest o tyle wyjątkowy, że może powstawać w fabrykach, a następnie być dopiero transportowany do dowolnej lokalizacji przybrzeżnej, w której to zostaje podłączony do lokalnej sieci energetycznej. Jest zaprojektowany w taki sposób, że fale wymuszają napływ wody do specjalnie zaprojektowanej betonowej szczelnej komory, w której to podnoszą z automatu ciśnienie. To z kolei jest wypychane przez zawór wylotowy, aby finalnie wygenerować wewnątrz ogromne podciśnienie, które zasysa powietrze przez turbinę na szczycie, co wytwarza energię elektryczną.

Czytaj też: Jedno kliknięcie wystarczy, by morska woda zamieniła się w pitną

Ma to wiele zalet na czele z tym, że urządzenie pobiera energię z całego słupa wody, który wpływa do komory, a nie tylko z powierzchni lub dna morza. W praktyce największą innowacją tego systemu jest jednak przede wszystkim jednokierunkowe wytwarzanie energii, które znacząco upraszcza całą konstrukcję, a tym samym obniża finalną cenę. Wpływa na to również fakt, że wszystkie ruchome części tego urządzenia znajdują się powyżej linii wody, co z jednej strony może przedłużyć ich żywotność, a z drugiej ułatwić konserwację i nie wpływać na środowisko naturalne.

Idąc dalej konstrukcja UniWave sprawia, że takie “bloki” mogą również stanowić część np. falochronu, pełniąc funkcję zarówno przybrzeżnych elektrowni, jak i ochrony przed erozją wybrzeża. Swój potencjał UniWave 200 udowadniało przez ostatni rok, jako że jej platforma testowa o mocy 200 kW została zainstalowana w zeszłym roku w pobliżu wyspy King Island. Tam zarówno potwierdziła swoją skuteczność, umożliwiła inżynierom wprowadzenie zmian i finalnie zapewniała zastrzyk energii do lokalnej sieci.

Czytaj też: Atmosfera Wenus jako budżetowe hamulce. Naukowcy mają pomysł na wykonanie niecodziennego manewru

Ważne jest, aby podkreślić, że demonstracja na King Island nie dotyczyła produkcji dużych ilości energii elektrycznej. Chodziło raczej o udowodnienie możliwości naszej technologii w różnych warunkach falowych. Wyniki spełniły, a czasami nawet przekroczyły nasze oczekiwania. Na przykład, gdy urządzenie generuje 40 kW mocy w rozsądnych warunkach falowych, można ekstrapolować ilość energii do rzędu 1MWh w okresie 24 godzin – odpowiedział CEO firmy WSE Technology, Paul Geason w odpowiedzi na pytanie serwisu New Atlas.

System w King Island pozostanie na miejscu co najmniej do końca 2022 roku, a firma obecnie przygotowuje się do przejścia do produkcji masowej i komercjalizacji swojej technologii.

Czytaj też: Gry wideo przyszłością budownictwa. Jak wykorzystuje się je w tej dziedzinie?

Po udowodnieniu, że nasze urządzenie może przetrwać najtrudniejsze warunki, w jakie może rzucić je Ocean Południowy i Cieśnina Bassa oraz dostarczyć energię elektryczną zgodną z siecią, nasz priorytet przesuwa się teraz na komercjalizację technologii. Dla Wave Swell oznacza to zapewnienie, że rynek przyjmie technologię WSE, a jednostki zostaną wdrożone w celu dostarczania czystej energii elektrycznej na skalę przemysłową do sieci lądowych na całym świecie – kontynuował Paul Geason.