iPhone 14 zaliczy opóźnienie w produkcji? Apple może paść ofiarą konfliktu Chin i Tajwanu

Kiedy wydaje nam się, że wielka polityka jest daleko od spraw zwykłych ludzi, kolejny raz rzeczywistość podsuwa nam przykład, który może świadczyć o czymś zupełnie przeciwnym. Rosnące napięcie między Chinami i Tajwanem może spowodować, że iPhone 14 pojawi się na sklepowych półkach ze sporym opóźnieniem.
iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?
iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?

Kiedy wszyscy już zacierają ręce na jesienną premierę nowej generacji smartfonów Apple, na horyzoncie majaczy niepokojąca wizja, z którą już teraz będzie trzeba się zmierzyć. Tak się bowiem składa, że koncern z Cupertino jest jednym z topowych klientów dla TSMC, tajwańskiego producenta odpowiedzialnego za wytwarzanie m.in. procesorów dla iPhone’a.

To właśnie z tajwańskiego TSMC kluczowe podzespoły wędrują do znajdującej się w chinach fabryki Pegatron, gdzie następuje już kompletny montaż iPhone’a. Sprawę komplikują nowe przepisy wdrożone przez chińską administrację po wizycie Nancy Pelosi (trzeciej pod względem hierarchii ważności osoby w amerykańskiej administracji) w stolicy Tajwanu.

Według nowych regulacji na przywożonych do Pegatronu z TSMC komponentach zabronione jest umieszczanie etykiet z nazwą “Tajwan” albo “Republika Chińska”

W razie niezastosowania się do nowych regulacji towar może zostać zatrzymany przez strażników celnych i odesłany do miejsca, z którego został przywieziony. Nietrudno sobie wyobrazić, że tuż przed wyczekiwaną premierą nowej generacji smartfonów Apple takie rozwiązanie może wpłynąć na opóźnienie w procesie produkcji.

Czytaj też: Seria iPhone 14 będzie droższa od poprzedniej generacji smartfonów Apple. Jak wysokie będą podwyżki?

Być może Amerykanie będą zmuszeni do dywersyfikacji swoich linii produkcyjnych. Już teraz spekuluje się o włączeniu do procesu fabryk Foxconnu znajdujących się na terenie Indii. Sprawę pogarsza również fakt obecności wysokich przedstawicieli Pegatronu oraz TSMC podczas wizyty spikerki Izby Reprezentantów USA na Tajwanie.

Czy w obliczu narastających problemów jesienna premiera nowej generacji smartfonów Apple jest zagrożona? Na razie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.