Chcesz się szybciej zestarzeć? Pomoże niebieskie światło z gadżetów elektronicznych

Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło z urządzeń codziennego użytku, takich jak telewizory, laptopy i telefony, może mieć szkodliwy wpływ na wiele różnych komórek w naszym ciele, od skóry i tkanki tłuszczowej po neurony czuciowe. To idealna recepta na ‘szybszy dobieg do życiowej mety’.
niebieskie światło
niebieskie światło

Jak tłumaczy dr Jadwiga Giebułtowicz z Wydziału Biologii Integracyjnej na Oregon State University, po wystawieniu muszek owocowych na działanie niebieskiego świata poziomy określonych metabolitów w ich mózgach uległy zmianie. Metabolity to substancje chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek.

Ekspozycja na niebieskie światło spowodowała znaczne różnice w poziomach metabolitów mierzonych przez naukowców w komórkach głów much. Wystawione na działanie światła muszki owocowe niejako włączają geny chroniące przed stresem, czego nie robią te trzymane w ciągłej ciemności.

Zmiany zarejestrowane przez naukowców sugerują, że komórki naświetlane niebieskim światłem działają na nieoptymalnym poziomie, co może powodować ich przedwczesną śmierć

Chemia sygnałowa w komórkach muszek owocowych i ludzi jest do siebie zbliżona. Potrzebne są zatem dalsze badania z udziałem ludzkich komórek, aby ustalić, w jakim stopniu mogą wykazywać podobne zmiany w metabolitach biorących udział w produkcji energii w odpowiedzi na nadmierną ekspozycję na światło niebieskie.

Diody LED emitujące niebieskie światło stały się głównym źródłem oświetlenia w ekranach urządzeń elektronicznych, takich jak telefony, komputery stacjonarne i telewizory. Stają się także sposobem oświetlania otoczenia, więc ludzie w rozwiniętych społeczeństwach są narażeni na niebieskie światło przez większość czasu.

Czytaj też: Implant w mózgu może powstrzymać objadanie się. Pierwsze efekty są już widoczne

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Oregon State University wskazały, że szkodliwe skutki codziennej, trwającej całe życie ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez telefony, komputery i urządzenia gospodarstwa domowego mogą nasilać się wraz z wiekiem.