Rewolucja w daktyloskopii. Odciski palców jako hologram, a nie zdjęcie

Odciski palców pozostawione na miejscu zbrodni często są jednym z najważniejszych dowodów, które pozwalają postawić przestępców przed sądem. Metoda ich pozyskiwania i porównywania (na zdjęciach) nie jest doskonała, ale pewien naukowiec wpadł na pomysł, jak to zmienić.
Naukowcy przetestują uniwersalność opracowywanej przez siebie techniki na odciskach palców zebranych z różnych materiałów i przechowywanych w różnych warunkach środowiskowych /Fot. Kelby Hochreither, Penn State.

Naukowcy przetestują uniwersalność opracowywanej przez siebie techniki na odciskach palców zebranych z różnych materiałów i przechowywanych w różnych warunkach środowiskowych /Fot. Kelby Hochreither, Penn State.

Odciski palców zebrane z miejsca przestępstwa porównuje się z tymi, które są już w bazie danych (uwiecznionymi na zdjęciach). Prof. Akhlesh Lakhtakia z Uniwersytetu Stanu Pensylwania twierdzi, że proces ten można usprawnić. Otrzymał on grant w wysokości 300 000 $ od Centrum Śledztw Kryminalnych i Analiz Sieciowych na opracowanie techniki tworzenia hologramów 3D odcisków palców.

Po co przechowywać odciski palców jako obiekty 2D? Kiedy odciskasz swoje palce na jakiejś powierzchni, ślad, który pozostawiasz, jest obiektem trójwymiarowym. To struktura z grzbietami i dolinami o wysokości około 1/10 części milimetra. Dlaczego więc wyrzucamy potencjał trzeciego wymiaru?Prof. Akhlesh Lakhtakia

Jak stworzyć odcisk palca 3D?

Aby stworzyć obraz 3D, uczeni najpierw złożą odciski palców na szeregu materiałów, w tym na szkle, drewnie i polietylenie. Następnie będą postarzać odciski palców dla każdego materiału w różnych warunkach środowiskowych – wilgotności, suchości, zimnie i temperaturze pokojowej – przez dzień lub tydzień.

Czytaj też: Aktywność naszych mózgów jest tak unikatowa jak odciski palców. Wystarczy 100 sekund, by rozpoznać po niej człowieka

Tak przygotowany odcisk palca zostanie pokryty cienką warstwą metalu, dobraną tak, aby jak najlepiej pasowała do materiału bazowego. Ta warstwa metalu zachowa wzór odcisku palca, dzięki czemu będzie on odporny na energię pochodzącą z optycznego skanowania laserowego. Skan pozwoli naukowcom skonstruować cyfrowy hologram 3D odcisku palca.

Holografia umożliwia nam badanie obiektu pod różnymi kątami widzenia, czego nie można zrobić z odciskiem palca 2D. Naszym celem jest opracowanie odcisków tak, aby osoba badająca odciski palców mogła dokonać lepszego ustalenia.Prof. Akhlesh Lakhtakia

Prof. Lakhtakia współpracuje z Regionalnym Laboratorium Kryminalistycznym Miami Valley w Dayton, aby stworzyć skalę oceny dla hologramów 3D podobną do 8- do 12-punktowych standardów identyfikacji dla obrazów odcisków palców 2D. Ponieważ identyfikacja odcisków palców musi być zweryfikowana przez egzaminatora, aby mogła być wykorzystana jako dowód, stworzenie skali ocen jest niezbędne, aby pomóc egzaminatorom dokonać właściwego dopasowania.

Identyfikacja odcisków palców ma implikacje nie tylko dla łapania sprawców. Jest to również ważne dla biometrii, sprawdzania przeszłości i nie tylko. Ważne jest, aby poprawić różne procesy, które wymagają identyfikacji podmiotów poza systemem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.Prof. Akhlesh Lakhtakia

Dzięki technologii opracowanej przez prof. Lakhtakię, ulepszone zostaną nie tylko metody daktyloskpii, ale być może także przyszłe czytniki linii papilarnych obecne w smartfonach i laptopach.