Próbki starsze niż cały Układ Słoneczny. Naukowcy badają niezwykłe fragmenty 

Pył starszy niż cały nasz Układ Słoneczny znaleziono na powierzchni asteroidy Ryugu. Próbki na Ziemię dostarczyła japońska sonda Hayabusa2, a kosmiczna przesyłka ma zaskakującą zawartość.
Ryugu ma nietypowy kształt jak na planetoidę

Ryugu ma nietypowy kształt jak na planetoidę

Naukowcy zajmujący się analizą zebranych fragmentów porównali je ze znanymi ziarnami znalezionymi w meteorytach zwanych chondrytami węglistymi i pochodzących sprzed powstania naszego układu. Zaledwie 5 procent meteorytów na Ziemi zawiera taki niezwykle stary gwiezdny pył, a niektóre próbki mają nawet 7 miliardów lat.

Czytaj też: Próbki z Ryugu zawierają najbardziej dziewicze fragmenty Układu Słonecznego

Japońscy badacze opisali swoje perypetie w The Astrophysical Journal Letters. Jak wynika z publikacji, Ryugu zawiera wszystkie znane typy ziaren pyłu, których początki sięgają czasów sprzed narodzin Słońca. Część tych próbek przetrwała, choć powinna ulec rozpadowi na skutek wietrzenia, co pozwala sądzić, że ziarna zostały w jakiś sposób osłonięte przed tym zjawiskiem. 

Próbki zebrane z asteroidy Ryugu są starsze niż Układ Słoneczny

Składy i obfitości ziaren przedsłonecznych, które znaleźliśmy w próbkach Ryugu, są podobne do tego, co wcześniej znaleźliśmy w chondrytach węglistych. To daje nam pełniejszy obraz procesów formowania się Układu Słonecznego, który może informować o modelach i przyszłych eksperymentach na próbkach Hayabusa2, a także innych meteorytach.  Larry Nittler, Arizona State University

Jak dodają członkowie zespołu, różne rodzaje ziaren pochodzących sprzed narodzin Słońca wiążą się z istnieniem różnych typów gwiazd i procesów zachodzących w ich obrębie. Analizując sygnatury izotopowe tych próbek naukowcy są w stanie odtworzyć historię tych kosmicznych skał. Możliwość ich identyfikacji i badania powinna ułatwić zrozumienie, jakie zjawiska astrofizyczne ukształtowały Układ Słoneczny oraz inne tego typu struktury. 

Czytaj też: Złowią meteoryt międzygwiezdny niczym rybę. To tajemniczy obiekt spoza Układu Słonecznego

Jeśli chodzi o Ryugu, to jest ona planetoidą z tzw. grupy Apolla. Znajduje się ona nieco dalej od Słońca niż nasza planeta, dlatego wykonanie pełnego okrążenia wokół tej gwiazdy zajmuje Ryugu nieco ponad 470 dni. 22 lutego 2019 roku na powierzchni tej kosmicznej skały wylądowała japońska sonda Hayabusa2, a 5 grudnia 2020 roku na Ziemię powróciła kapsuła z zebranymi wtedy próbkami.