Chińczycy ustanowili imponujący rekord. Dotyczy pola magnetycznego

Magnes hybrydowy Steady High Magnetic Field Facility w chińskim Hefei wygenerował wczoraj niezwykle silne stałe pole o wartości 45,22 tesli. To rekordowy rezultat w skali globalnej.
Chińczycy ustanowili imponujący rekord. Dotyczy pola magnetycznego

Wcześniejszy tego typu rezultat wynosił 45 tesli i sięgał daleko w przeszłość, do 1999 roku. Wtedy też za sukcesem stali przedstawiciele National High Magnetic Field Laboratory w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Pole magnetyczne użyte do aktywacji neuronów w rekordowym czasie

Nowy rekord został natomiast ustanowiony przez Chińczyków, którzy skorzystali z magnesu hybrydowego wyposażonego we wkładkę rezystancyjną umieszczoną w nadprzewodzącym pierścieniu zewnętrznym o średnicy 32 mm. O potencjale tego rozwiązania świadczyły już dokonania sprzed lat: w 2016 roku magnes hybrydowy wygenerował centralne pole magnetyczne o wartości 40 tesli.

Nowy rekord stałego pola magnetycznego wynosi 45,22 tesli

Aby osiągnąć wyższe pole magnetyczne, wprowadziliśmy innowacje w strukturze magnesu i opracowaliśmy nowe materiały. Proces produkcji dysków bitowych został również zoptymalizowany. wyjaśnia Kuang Guangli związany z Chińską Akademią Nauk

Wynik 45,22 tesli stanowi rzecz jasna istotny krok w zakresie rozwoju technologii magnetycznej w Chinach i na całym świecie. Laboratorium w Hefei ustanowiło wcześniej trzy rekordy świata dzięki swoim magnesom rezystancyjnym, co pokazuje, jak zaawansowane są prowadzone tam działania.

Czytaj też: Ten materiał wyczuwa własny ruch. Niesamowita technika zastosowana przez naukowców

SHMFF, czyli Steady High Magnetic Field Facility to placówka, która funkcjonuje przez ponad 500 000 godzin maszynowych od momentu rozpoczęcia działalności. Zapewnia w ten sposób ponad 170 instytucjom naukowym i edukacyjnym w Chinach i zagranicą warunki eksperymentalne dla najnowocześniejszych badań w wielu dyscyplinach, choćby z zakresu fizyki, chemii, inżynierii, nauk przyrodniczych i materiałowych.