Powstaje powietrzne arcydzieło Rosji. Co tam słychać u Su-75 Checkmate?

Czy w obliczu ostatnich porażek Rosji ktokolwiek wierzy w to, że rosyjski myśliwiec piątej generacji Su-75 Checkmate będzie wielkim sukcesem? Zapewne sami Rosjanie przed telewizorami, którzy ostatnio zostali stosownie uspokojeni co do stanu tego wojskowego sprzętu nowej generacji. Poinformowano ich bowiem, że powietrzne arcydzieło Rosji powstanie wkrótce w liczbie aż dwóch egzemplarzy.
Nowy rosyjski myśliwiec, prototyp Checkmate, Rosja Checkmate, rosyjski Checkmate, myśliwiec Checkmate
Nowy rosyjski myśliwiec, prototyp Checkmate, Rosja Checkmate, rosyjski Checkmate, myśliwiec Checkmate

Su-75 Checkmate, czyli powietrzne arcydzieło Rosji

Rosja zadeklarowała zamiar skonstruowania czterech prototypów jednosilnikowego odrzutowca piątej generacji Su-75 Checkmate. Z kolei niejaki Yury Slyusar opisał strategie firmy ujawniając, że prace nad projektem Checkmate uwzględniają najnowocześniejsze technologie superkomputerowe, a obecnie firma przygotowuje się do produkcji dwóch prototypów.

Czytaj też: Katiusza zwana organami Stalina. Najpopularniejsze wyrzutnie rakietowe ZSRR straszyły upiornym wizgiem

Su-75 w finalnej wersji będzie pełnoprawnym lekkim myśliwcem 5. generacji z pojedynczym silnikiem odrzutowym. Unikalność zapewnią mu konstrukcyjne rozwiązania stealth, których brakuje innemu lekkiemu myśliwcowi rosyjskiemu – MiG-35, który należy do tej samej klasy wagowej. Wedle planów, jego prototyp rozpocznie loty testowe w 2024 roku (rok później od pierwotnych planów), a produkcja ruszy przed 2026 rokiem, w którym to mają rozpocząć się dostawy i to nie tylko dla rosyjskich sił powietrznych. Powinien też trafiać do krajów afrykańskich, Indii oraz Wietnamu.

Czytaj też: Dla Amerykanów to czarne dziury. Dlaczego te rosyjskie okręty podwodne niepokoją USA?

Wedle wcześniejszych zapowiedzi, myśliwiec Su-75 wykorzystuje „zaawansowaną technologię i unikalną technologię sztucznej inteligencji”, aby spełnić wymagania klientów. Jest oczywiście zgodny z prawidłami technologii stealth i został wyposażony w wewnętrzną komorę na amunicję powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, z czego samo uzbrojenie może ważyć ponad 7 ton.

Nowy rosyjski myśliwiec, prototyp Checkmate, Rosja Checkmate, rosyjski Checkmate, myśliwiec Checkmate

Z samym uzbrojeniem Su-75 Checkmate będzie w stanie zniszczyć do sześciu celów jednocześnie (dzięki m.in. radarowi AESA), jego prędkość wyniesie 1,8 Mach, a zasięg bojowy sięgnie do nawet 3000 kilometrów. Przynajmniej na papierze. Papier bowiem przyjmie wszystko, rosyjski papier przyjmie nawet więcej, niż możemy sobie wyobrazić, więc patrzymy na te zapowiedzi i obietnice z przymrużeniem oka.

Czytaj też: Ulepszyć grata i naprawić błędy ZSRR, czyli jak Ukraina modernizuje BMP-1 do BMP-1TS

Zwłaszcza że obietnice ciągle sugerują, że obok wersji jednomiejscowej z systemem sztucznej inteligencji, która będzie zdolna do współpracy z bezzałogowymi dronami latającymi, powstaje też wersja całkowicie bezzałogowa.