Sztuczna inteligencja stworzy broń dla Rosji. “Kto wygra w wyścigu, zapanuje nad światem”

Rosja i sztuczna inteligencja to nierozłączna para, a każda wzmianka o tym, że to państwo zaczyna z SI eksperymentować, powinna przynosić nam na myśl raport organizacji medialnej RT z 2017 roku. W nim mogliśmy przeczytać, że “sztuczna inteligencja jest przyszłością, nie tylko dla Rosji, ale dla całej ludzkości”, a “kto zostanie liderem w tej sferze, stanie się władcą świata”. To słowa obecnego prezydenta Rosji, Władimira Putina, który najwyraźniej zatwierdził nowy projekt z SI w tle. Oficjalnie bowiem poinformowano, że w przyszłości to sztuczna inteligencja stworzy broń dla Rosji.
Cyberwojny Putina
Cyberwojny Putina

Rosja idzie w sztuczną inteligencję. Dwa nowe oddziały mają umożliwić państwu rozwinięcie skrzydeł

Przed ledwie kilkunastoma godzinami rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że utworzyło nowy dział zajmujący się rozwojem broni, który w procesie będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję. Ogłosił to Aleksander Osadczych, szef departamentu innowacyjnego rozwoju wojsk Rosji, podczas targów Army 2022. W swoim przemówieniu wspomniał o tym, że sztuczna inteligencja stanie się ważną częścią działalności Rosji.

Czytaj też: Uzbrojony robopies zhakowany jak w Cyberpunku. Nowe bronie, to również nowe sposoby walki z nimi

W celu zintensyfikowania prac nad wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji w interesie tworzenia modeli broni dla wojska i sprzętu specjalnego utworzono wydział rozwoju technologii sztucznej inteligencji– powiedział Aleksander Osadczych w oświadczeniu.

Czytaj też: Polskie armatohaubice Krab. Co potrafią te dzieła z fabryk Huta Stalowa Wola?

Jest to najpewniej odpowiedź na stworzony wcześniej przez Pentagon organ do spraw sztucznej inteligencji, który rozpoczął działalność w lutym i osiągnął pełną zdolność operacyjną w czerwcu. SI rozwijają też Chiny, więc Rosja poniekąd spóźniła się na “imprezę” ze sztuczną inteligencją w tle.

Czytaj też: Zabijać szybciej i skuteczniej. Jak amerykańskie wojsko przyspieszy atakowanie wrogów?

Oprócz oddziału wykorzystującego sztuczną inteligencję do celów militarnych, Rosja już we wrześniu uruchomi Narodowe Centrum Sztucznej Inteligencji. Ogłosił to wicepremier Dmitrij Czernyszenko podczas Army 2022, a z tego, co wiadomo na ten moment (via TAS), centrum to skupi się na wyszukiwaniu i analizowaniu sztucznej inteligencji we wszystkich dziedzinach, od biznesu i nauki po… sam rząd.