Chińskie hipersoniczne pociski coraz bliżej Tajwanu. Robi się gorąco

O zaostrzającej się sytuacji między Chinami a Tajwanem nie trzeba nikomu przypominać… jak również o tym, jak to Rosja na oczach całego świata przez wiele tygodni gromadziła swoje wojska na granicy, aby wreszcie uderzyć. Dowiedzieliśmy się właśnie, że Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozmieściła w pobliżu Tajwanu swoje oczko w głowie — chińskie hipersoniczne pociski w ramach systemów rakietowych Dongfend-17.
Chińskie hipersoniczne pociski coraz bliżej Tajwanu,
Chińskie hipersoniczne pociski coraz bliżej Tajwanu,

Tajwan i USA zdenerwowały Chiny. Przejawem chińskie hipersoniczne pociski DF-17 w Fujian

Nie jest to oficjalna informacja, a raczej obserwacja, bo właśnie chińskie systemy rakietowe Dongfeng-17 (DF-17) zostały sfilmowane podczas przemieszczania się po plaży w prowincji Fujian i… akurat w pobliżu Tajwanu. Dzierżą nie byle jakie pociski balistyczne, a te średniego zasięgu zasilane paliwem stałym i wyposażone w hipersoniczny pojazd szybujący, którego zestrzelenie konwencjonalnymi systemami przeciwlotniczymi jest utrudnione.

Czytaj też: Ile paliwa spalają czołgi? W dobie dzisiejszych cen, wartości wręcz przerażają

W rzeczywistości pocisk DF-17 to pierwszy taki operacyjny chiński hipersoniczny system rakietowy średniego zasięgu, który może uderzać w cele oddalone (wedle nieoficjalnych szacunków) ponad 1800 km od wyrzutni. Tą jest wielka, 10-kołowa ciężarówka wojskowa, której transport (jak widać powyżej) był realizowany z wykorzystaniem transportu kolejowego.

Czytaj też: Niewiarygodny widok! Obejrzyjcie jak ukraińskie HIMARSy wystrzeliwują ogromną salwę pocisków

Jest to więc pocisk, który może razić całą masę celów na Morzu Południowochińskim, północno-wschodniej części Azji oraz w Cieśnienie Tajwańskiej. Co najgorsze (dla przeciwników Chin), są duże szanse, że DF-17 może trafiać nie tylko w stacjonarne cele, ale nawet te wolno poruszające się (pokroju lotniskowców).