Ten system widzi w wodzie i na lądzie. Rewolucyjne osiągnięcie naukowców

Dzięki temu, że maszyny mogą widzieć doszło do pojawienia się coraz powszechniejszych technologii, choćby w postaci autonomicznych samochodów. W odróżnieniu od biologicznych, syntetyczne systemy wizyjne nie mogą jednak samoczynnie ewoluować. 
Sztuczna inteligencja Google zyskała świadomość? Tak twierdzi pracujący nad nią inżynier
Sztuczna inteligencja Google zyskała świadomość? Tak twierdzi pracujący nad nią inżynier

Naukowcy z laboratorium CSAIL, Gwangju Institute of Science and Technology oraz Seoul National University postanowili nieco ułatwić im osiąganie postępów, tworząc rewolucyjny  system wizyjny, który świetnie radzi sobie z obserwacją otoczenia pod wodą i na lądzie.   Sztuczne oko nadaje sens swoim informacjom wejściowym dzięki mieszaninie materiałów, które przetwarzają i “rozumieją” światło. 

Czytaj też: Nasz opis Wszechświata nie jest idealny. Sztuczna inteligencja pomoże stworzyć nową fizykę?

Członkowie zespołu połączyli układ płaskich mikrosoczewek z układem fotodiod z wzorami nałożonymi na trójwymiarową, sferyczną strukturę. Dzięki temu promienie świetlne z wielu źródeł zawsze zbiegały się w tym samym miejscu na czujniku obrazu. Działo się tak bez względu na współczynnik załamania światła w otoczeniu. 

Rozwiązanie zostało przetestowane w eksperymentach w powietrzu i w wodzie. Zadaniem urządzenia było obrazowanie pięciu obiektów z różnych odległości i kierunków. System okazał się zapewniać stałą jakość obrazu i prawie 360-stopniowe pole widzenia w obu środowiskach. W przypadku poprzednich tego typu systemów radziły one sobie tylko z jednym z dwóch wariantów.

Nasz system mógłby być przydatny w rozwoju niekonwencjonalnych aplikacji, takich jak panoramiczne wykrywanie ruchu i unikanie przeszkód w ciągle zmieniającym się środowisku, a także rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. Obecnie rozmiar półprzewodnikowego zespołu optycznego, powszechnie stosowanego w smartfonach, samochodach i kamerach nadzorujących/monitorujących, jest ograniczony na poziomie laboratoryjnym.  Young Min Song, GIST

Czytaj też: Roboty zyskają wzrok podobny do ludzkiego. Jak można to wykorzystać?

Co ciekawe, w 2013 roku pojawił się projekt kamery o szerokim polu widzenia, która naśladowała złożone oczy owada. Z kolei przed dwoma laty zaprezentowano kamerę o szerokim polu widzenia naśladującą rybie oko. Miały one jednak problem z osiągnięciem pola 180 stopni. Z kolei zaawansowane, 360-stopniowe systemy okazują się dość nieporęczne.