Nowy turecki pocisk przeciwlotniczy w akcji. SIPER będzie niczym antybalistyczną podstawą państwa

Plotki, spekulacje i domysły wskazują, że przyszły niszczyciel obrony powietrznej tureckiej marynarki wojennej TF-2000, na którego świat trochę poczeka, bo ten ma wejść do służby po 2027 roku, będzie uzbrojony w system obrony powietrznej SIPER. Zanim jednak się tego doczekamy, ten nowy turecki pocisk przeciwlotniczy SIPER będzie jeszcze zapewne wielokrotnie bohaterem wiadomości, jak to ma miejsce dziś.
Nowy turecki pocisk przeciwlotniczy w akcji, SIPER
Nowy turecki pocisk przeciwlotniczy w akcji, SIPER

Czym jest SIPER, czyli przetestowany niedawno turecki pocisk przeciwlotniczy?

Właśnie miało miejsce próbne odpalenie nowego tureckiego pocisku ziemia-powietrze SIPER. Ten jest o tyle wyjątkowy, że za jakiś czas zacznie stanowić trzon systemów obrony powietrznej Turkiye. Sam test został przeprowadzony przez tureckiego producenta pocisków Roketsan we współpracy z Aselsanem oraz TUBITAK SAGE, a w ogólnym rozrachunku nie był tym pierwszym. W praktyce bowiem pierwsze próbne odpalenie pocisku SIPER Block-0 przeprowadzono w listopadzie 2021 roku.

Czytaj też: Katiusza zwana organami Stalina. Najpopularniejsze wyrzutnie rakietowe ZSRR straszyły upiornym wizgiem

Nasz system rakietowy obrony powietrznej dalekiego zasięgu SIPER rośnie krok po kroku. W ostatnim testowym odpaleniu SIPER pokazał, że może angażować szybkie cele na 100 km zasięgu– powiedział Ismail Demir.

Czytaj też: Dla Amerykanów to czarne dziury. Dlaczego te rosyjskie okręty podwodne niepokoją USA?

Tym razem nagrano test, pokazując tym samym światu praktycznie cały proces. Minutowe nagranie pokazuje bowiem wystrzelenie naddźwiękowego bezzałogowego drona Banshee 80 pełniącego funkcję improwizowanego celu, wykrycie go przez radar EIRS firmy Aselsan oraz proces odpalenia pocisku SIPER, który trafił w drona po przebyciu ponad 90 km na wysokości ponad 7,92 km.

Czytaj też: Ulepszyć grata i naprawić błędy ZSRR, czyli jak Ukraina modernizuje BMP-1 do BMP-1TS

Sam w sobie pocisk SIPER i powiązany z nim system obrony powietrznej ma dorównywać możliwościom rosyjskim S-400, a poza tym ten duet ma napędzać rodzimą gospodarkę. Został bowiem zaprojektowany i będzie produkowany z wykorzystaniem rodzimych zasobów, a po wejściu na służbę będzie chronił obiekty strategiczne przed atakami wroga w ramach regionalnej obrony powietrznej, zapewniając obronę powietrzną dalekiego zasięgu. Pierwsza dostawa planowana jest na 2023 rok, a plan obejmuje też produkcję SIPER Block-III o zasięgu do 150 km.