Ten wielofunkcyjny radar AN/TPS-80 to przyszłość. Wnosi bezpieczeństwo oddziałów lądowych na nowy poziom

Zagrożenie związane z pociskami manewrującymi ciągle rośnie, więc to oczywiste, że należy na nie odpowiednio reagować. Ostatnio dokonał tego amerykański gigant obronny Northrop Grumman, który ogłosił w poniedziałek udane testy czegoś wyjątkowego, bo AN/TPS-80 Ground/Air Task Oriented Radar (G/ATOR). To wielofunkcyjny radar, który wnosi bezpieczeństwo oddziałów lądowych na nowy poziom i najpewniej przedstawia sobą przyszłość radarów/czujników tego typu.
wielofunkcyjny radar AN/TPS-80,bezpieczeństwo oddziałów lądowych na nowy poziom, AN/TPS-80
wielofunkcyjny radar AN/TPS-80,bezpieczeństwo oddziałów lądowych na nowy poziom, AN/TPS-80

Testy AN/TPS-80 G/ATOR zakończone. Ten wielofunkcyjny radar spisał się wzorowo

W niedawnych testach w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku radar AN/TPS-80 G/ATOR z powodzeniem wykrył i namierzył jednocześnie wiele zagrożeń związanych z pociskami cruise. Oznacza to, że skutecznie zrealizował najważniejszą, bo pierwszą misję systemów przeciwrakietowych, pozostawiając systemowi obliczyć odpowiednią trajektorię dla pocisku przechwytującego, który w normalnej sytuacji zostałby wystrzelony na “spotkanie” z zagrożeniem.

Czytaj też: Dla Amerykanów to czarne dziury. Dlaczego te rosyjskie okręty podwodne niepokoją USA?

Podczas tego wydarzenia testowego AN/TPS-80 zademonstrował swoją wydajność podczas realistycznego odwzorowania ataku przeciwnika. G/ATOR jest radarem ekspedycyjnym i jest bezkonkurencyjny w swojej zdolności do jednoczesnego wykrywania zagrożeń na równoległych celach powietrznych przy jednoczesnym utrzymaniu 360-stopniowego zasięgu nadzoru. Zdefiniowana programowo natura AN/TPS-80 była krytyczna w szybkim rozwoju i demonstracji tej zaawansowanej zdolności w ramach wsparcia trudnych scenariuszy zagrożeń dla wsparcia Korpusu Piechoty Morskiej – powiedział Michael Hahn, dyrektor, zaawansowane rozwiązania radarów lądowych, Northrop Grumman.

Czytaj też: Ulepszyć grata i naprawić błędy ZSRR, czyli jak Ukraina modernizuje BMP-1 do BMP-1TS

Na temat AN/TPS-80 można powiedzieć wiele dobrego, bo jego szybkie umieszczanie i przemieszczanie oznacza, że żołnierze mogą szybko rozstawić ten radar w terenie, wykonać misję i zmienić stanowisko w obawie przed ogniem kontrbateryjnym. Same w sobie wielozadaniowe G/ATOR konsolidują na dodatek wiele funkcji w jednym czujniku, zmniejszając jego rozmiar, wagę i zapotrzebowanie na energię. Ten wielozadaniowy radar krótkiego i średniego zasięgu jest przeznaczony do wykrywania bezzałogowych systemów powietrznych, pocisków cruise, celów powietrznych, rakiet, artylerii i moździerzy.

Czytaj też: Alfabet telewizorów – wszystko, co musisz wiedzieć o każdej marce

Warto zaznaczyć, że te testy były częścią szybkiego prototypowania o nazwie w Ground Based Air Defense Medium-Range Intercept Capability (GBAD MRIC) w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. To program rozwojowy, który powstał w celu ochrony obszarów i aktywów o wysokiej wartości przed zagrożeniami powietrznymi, takimi jak pociski manewrujące i samoloty. Sam radar jest z kolei częścią dążenia do realizacji strategii Force Design 2030 Korpusu Piechoty Morskiej i w praktyce zostanie połączony z systemem CAC2S oraz izraelskim Iron Dome i Tamir, aby zapewnić odpowiednie “pokrycie” terenu.