Technologia opatentowana, teraz czas na czerpanie energii z fal oceanicznych elastycznymi konwerterami

National Renewable Energy Laboratory (NREL), czyli agencja specjalizująca się w m.in. energii odnawialnej, pochwaliła się właśnie opatentowaną już, przełomową technologią wykorzystania energii fal, która może zapewnić światu “darmową energię”. Wszystko rozbija się o czerpanie energii z fal oceanicznych, ubrań i samochodów z wykorzystaniem specjalnych DEEC-Tec, czyli (po rozwinięciu akronimu i tłumaczeniu) “rozproszonych wbudowanych konwerterów energii”.
Technologia opatentowana, teraz czas na czerpanie energii z fal oceanicznych elastycznymi konwerterami

Naukowcy z NREL widzą potencjał w DEEC-Tec i elastycznych konwerterach flexWEC

Jak wyjaśnia NREL, domena DEEC-Tec skupia się na połączeniu wielu małych konwerterów energii w jedną strukturę, która zbiera znacznie szerszy zakres energii fal oceanicznych niż konwencjonalne podejścia. Z tym oto wynalazkiem/podejściem firma wierzy, że pewnego dnia może wnieść świeżość do sektora energetycznego. Ogromny potencjał tego pomysłu sprowadza się do elastycznych konwerterów energii fal oceanicznych i morskich (flexWEC), dzięki którym urządzenia takie mogą się rozciągać, skręcać, zginać, rozszerzać lub doświadczać innych deformacji strukturalnych, które pozwalają im zbierać energię z ruchu fal oceanicznych.

Czytaj też: Nie ma bardziej wytrzymałego metalu do druku 3D względem tego nowego stopu tytanu

DEEC-Tec daje naukowcom i deweloperom zupełnie nowy sposób myślenia o tym, jak przekształcić energię morską z fal oceanicznych, pływów i prądów w bardziej użyteczne formy energii, takie jak energia elektryczna” – dodał Boren – powiedział Blake Boren, starszy inżynier w NREL i główny pomysłodawca patentu.

W praktyce takie podejście DEEC-Tec łączy wiele maleńkich konwerterów, tworząc większy, często elastyczny konwerter energii. W efekcie uzyskuje się struktury różnego typu, które mogą przechwycić i przekształcić fale w użyteczną energię na całej swojej długości i szerokości, nie kumulując w jednym miejscu całej siły fal oceanicznych, która mogłaby spowodować wyłączenie lub uszkodzenie urządzenia. Zanim jednak nastąpi wykorzystanie ich w praktyce, naukowcy będą kontynuować swoje dążenie do ich ulepszenia. Potencjał jest jednak ogromny, bo w praktyce FlexWEC są prostsze w rozmieszczeniu i zarządzaniu, gdy już znajdą się w oceanie, ponieważ mogą być zbudowane z bardziej przystępnych cenowo, przyjaznych dla środowiska materiałów.

Czytaj też: Dawno nie widzieliśmy Neptuna tak wyraźnie. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił jego księżyce

Pewnego dnia u wybrzeży Kalifornii, Oregonu lub Waszyngtonu mogą powstać morskie farmy energii odnawialnej oparte na DEEC-Tec, z tego typu konwerterami energii falowej potencjalnie zasilającymi społeczności przybrzeżne lub sieć energetyczną w ogóle – twierdzą naukowcy.