Głód na świecie nie będzie już problemem. Bill Gates proponuje rozwiązanie

W obliczu postępujących zmian klimatu i rosnącej liczby ludności świata nie powinniśmy zapominać o problemie, który od dawna towarzyszy ludzkości. Bill Gates ma jednak pomysł na to, jak zwalczyć głód na świecie.
Bill Gates

Bill Gates

W raporcie wydanym przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, miliarder twierdzi, że światowy kryzys głodu jest tak ogromny, że pomoc żywnościowa nie może w pełni go zwalczyć. W związku z tym Gates wzywa do zwiększenia inwestycji w zmodyfikowane uprawy, które mogą dostosować się do zmian klimatycznych i oprzeć się szkodnikom. W ten sposób uda się zwiększyć plony, zmniejszając liczbę osób cierpiących na niedostatek żywności.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja odgadnie, co chcesz powiedzieć. Przełom w komunikacji z osobami z syndromem zamknięcia

Dokładniej rzecz biorąc słynny filantrop zwraca uwagę na coś, co określa mianem magicznych nasion. Chodzi o rośliny, które wykazują odporność na gorący i suchy klimat a także cechują się krótszym czasem potrzebnym na wydanie plonów. Takie cechy dotyczą kukurydzy i ryżu, choć niewykluczone, że podobne postępy będą kiedyś dotyczyły również innych gatunków.

Sporym utrudnieniem w tego typu przedsięwzięciach jest ograniczony budżet przeznaczony na badania i rozwój innowacyjnych technologii. W efekcie nakłady finansowe na tego typu projekty są znacznie mniejsze niż na pomoc żywnościową. W długoletniej perspektywie może się to stać zgubne, ponieważ w pewnym momencie plony mogą okazać się niewystarczające nie tylko w biednych regionach Ziemi, ale również tam, gdzie obecnie produkuje się dużo żywności.

Głód na świecie można zwalczyć dzięki inwestowaniu w najnowsze technologie dotyczące upraw

Fundacja Billa i Melindy Gatesów od dawna inwestuje w technologie rolnicze, wliczając w to nasiona kukurydzy, które rozwijają się w wyższych temperaturach i w suchszych warunkach. Zostały one opracowane w ramach programu prowadzonego przez African Agricultural Technology Foundation, na rzecz którego od 2008 roku wspomniana fundacja przekazała 131 milionów dolarów.

Gates wskazuje również na potencjał modelowania predykcyjnego. W tym przypadku sztuczna inteligencja może posłużyć do przetwarzania sekwencji genomu roślin uprawnych wraz z danymi środowiskowymi i wygenerowania wizji ukazującej wygląd gospodarstw przyszłości. Taka symulacja obejmuje między innymi wskazanie optymalnych gatunków do uprawy na danym obszarze bądź optymalnych obszarów do uprawy danego gatunku.

Czytaj też: ONZ ostrzega, że w przeciągu 3 miesięcy problem głodu wzrośnie w 23 regionach na świecie

Szacuje się, iż obecnie nawet 345 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu głodu. Stanowi to 25-procentowy wzrost w stosunku do okresu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę i 150-procentowy skok względem okresu sprzed pandemii COVID-19.