600 000 zdjęć połączonych w jedno. Tak powstał niezwykły obraz Jowisza

Andrew McCarthy i jego dzieła już niejednokrotnie gościli na łamach naszego serwisu. Tym razem słynny kosmiczny fotograf wziął sobie za cel Jowisza.
misja zeus
misja zeus

Ta niezwykle masywna planeta, masywniejsza od wszystkich pozostałych występujących w Układzie Słonecznym razem wziętych, została uwieczniona z wykorzystaniem… 600 tysięcy pojedynczych fotografii. Dzięki ich połączeniu McCarthy uzyskał bezprecedensowy widok Jowisza.

Czytaj też: Burze na Jowiszu wprawiają w osłupienie. Wyniki obserwacji przeczą oczekiwaniom

Po spędzeniu całej nocy na zrobieniu około 600 000 zdjęć, jestem zachwycony mogąc pokazać wam moje najostrzejsze jak dotąd ujęcie Jowisza. Zostało wykonane z użyciem 11″ teleskopu i aparatu, którego zwykle używam do pracy na głębokim niebie.wyjaśnił autor

W tworzeniu tego typu mozaik pomaga oprogramowanie umożliwiające łączenie ze sobą wielu zdjęć. Owoce pracy astrofotografa możecie zobaczyć powyżej i trzeba przyznać, że to naprawdę imponujące dzieło. Co ciekawe, niedawno McCarthy podzielił się też podobnym zdjęciem, tj. wykonanym w identyczny sposób, lecz ukazującym naszego naturalnego satelitę, czyli Księżyc.

Jowisz znajdzie się jutro najbliżej Ziemi od 59 lat

Mogłoby się wydawać, że wykonanie kilkuset tysięcy zdjęć w ciągu jednej nocy to niemal nieosiągalny rezultat – w szczególności dla pojedynczej osoby. Jak wyjaśnia jednak sam zainteresowany, wykonywał on około 80 fotografii na sekundę, dlatego wynik 600 000 udało się osiągnąć w ciągu około dwóch godzin.

Czytaj też: Dawno nie widzieliśmy Neptuna tak wyraźnie. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił jego księżyce

Już jutro Jowisz znajdzie się w niecodziennym ustawieniu względem Ziemi. Ten gazowy olbrzym będzie bowiem najbliżej naszej planety od 59 lat. Dystans między tymi obiektami wyniesie 591 milionów kilometrów, dzięki czemu obserwacje Jowisza powinny okazać się w najbliższym czasie rekordowo owocne. Jeśli chodzi natomiast o zdjęcia McCarthy’ego, to możecie je znaleźć pod tym adresem.