Historyczna bariera złamana. Ogniwa słoneczne wydajniejsze niż kiedykolwiek

Jak donoszą na łamach Progress in Photovoltaic holenderscy naukowcy, udało im się przekroczyć istotną barierę dotyczącą wydajności ogniw słonecznych.
Historyczna bariera złamana. Ogniwa słoneczne wydajniejsze niż kiedykolwiek

Na drodze do wzrostu popularności energii słonecznej w kontekście alternatyw dla paliw kopalnych stoją co najmniej dwa czynniki: problemy z magazynowaniem wyprodukowanej energii oraz stosunkowo niska wydajność ogniw wykorzystywanych w całym procesie. Wygląda jednak na to, że już wkrótce druga z tych trudności będzie mogła zostać skreślona z listy.

Czytaj też: Elektrownie słoneczne w Polsce ustanowiły rekord! Tyle energii jeszcze fotowoltaika nad Wisłą nie wyprodukowała

O jakiej skali problemu mowa? Większość dostępnych na rynku paneli słonecznych osiąga sprawność konwersji energii na poziomie 22%. Nie jest to powalająca wartość, lecz uzyskana przez inżynierów z Holandii – przekraczająca 30 procent – brzmi już znacznie lepiej. W realizacji tego celu pomogło urządzenie tandemowe wykorzystujące krzem oraz perowskit. Takie połączenie, składające się z mieszanki ogniw słonecznych na bazie dwóch różnych minerałów, znacznie lepiej radzi sobie z wykorzystywaniem widma słonecznego.

O ile ogniwa krzemowe mogą opierać się na spektrum widzialnym i podczerwonym, tak perowskitowe wykorzystują światło widzialne i ultrafioletowe, pomijając przy tym podczerwone. Chciałoby się więc powiedzieć, iż razem owe minerały mogłyby mieć wszystko. Co więcej, górne i dolne ogniwa mogą działać niezależnie, dzięki czemu istnieje możliwość instalacji tandemów dwupłaszczyznowych. W takich warunkach moc wyjściowa byłaby jeszcze wyższa.

Ogniwa słoneczne projektowane przez naukowców z Holandii wykorzystują krzem i perowskit

Wzrost wydajności jest imponujący: w czasie eksperymentów obejmujących półprzezroczyste ogniwo perowskitowe o wymiarach 3×3 mm wyniósł on 19,7%. Poniżej znajdowało się wtedy krzemowe ogniwo o wymiarach 20×20 mm. Tandem łączący krzem z perowskitem cechował się także wysoką przepustowością światła, którego podczerwone spektrum docierało do dolnej części urządzenia w 93 procentach. Ostateczny stopień konwersji energii wyniósł natomiast 30,1 procent, co jest rekordowym jak do tej pory wynikiem.

Czytaj też: Oto potencjalne źródło energii odnawialnej. Kolejny pomysł na walkę ze zmianami klimatu

Oczywiście pewnym ograniczeniem są niewielkie rozmiary ogniw. Z tego względu członkowie zespołu chcieliby zaprezentować swój pomysł w znacznie większej skali oraz dostosować opisywane podejście do masowej produkcji. Kiedy uda się zrealizować obie te kwestie, takie tandemowe ogniwa słoneczne mogłyby doprowadzić do prawdziwej rewolucji w świecie odnawialnych źródeł energii.