Potęga mrówek jest większa niż myślicie, ale te dane Wami wstrząsną

Mrówki są fascynujące na wiele sposobów, ale czasem umykają nam szczególiki, które właśnie przedstawiono w Proceedings of the National Academy of Sciences. Te jednoznacznie potwierdzają to, jak wielka jest potęga mrówek, które na naszej planecie występują w liczbie aż 20 biliardów. To… 20000000000000000. Dużo zer, czyż nie? Oczywiście nie jest to dokładna liczba rzeczywiście żyjących mrówek, a jedynie szacunkowa, ale zważywszy na renomę miejsca publikacji badania, ciężko patrzyć na ten wynik spode łba.
Potęga mrówek,
Potęga mrówek,

Naukowcy uświadomili nas, że potęga mrówek jest ogromna

Naukowcy z Julius Maximilian University of Würzburg w Niemczech twierdzą, że wcześniejsze szacunki dotyczące liczby mrówek były “zasadniczo domysłami” naukowców. Dlatego też ci badacze zebrali dane z 489 badań dotyczących gęstości populacji mrówek w różnych częściach świata i następnie ekstrapolowali wyniki na wielkość całego globu i tak oto osiągnięto liczbę 20000000000000000, czyli 20 biliardów. W ogólnym rozrachunku mrówki występują w obfitości w regionach tropikalnych i subtropikalnych, ale ich liczba różni się znacznie w zależności od siedliska.

Czytaj też: Wyjątkowe zdjęcie i wyjątkowe połączenie, czyli myśliwiec F-16 z dronem AQM-37D

Na te 489 badań, które wykorzystano, składały się liczby mrówek ze wszystkich kontynentów na naszej planecie, ale też głównych biomów i siedlisk. Podczas analizy tych danych wykazano, że obszary leśne odznaczają się największą gęstością mrówek, podczas gdy mrówki żerujące na ziemi były najliczniejsze w regionach jałowych. Niestety badanie nie wzięło pod uwagę mrówek, które działają pod ziemią lub ukrywają się w drzewach, a dane na temat populacji mrówek z Afryki i północnej Azji były niespecjalnie dokładne.

Czytaj też: Sedes zwisający ze skrzydła amerykańskiego myśliwca F/A-18 to żaden fotomontaż

Na świecie istnieje zresztą ponad 15700 znanych gatunków mrówek, które pełnią szereg ról pokroju roznoszenia nasion i bycia pożywieniem dla innych zwierząt w różnych ekosystemach. Całkowita biomasa tej populacji szacowana jest na 12 megaton. To (uwaga) wyższa waga niż łączna biomasa ptaków i ssaków w środowisku naturalnym, która wynosi łącznie dziewięć megaton. Ludzka biomasa jest z kolei ponad pięciokrotnie wyższa.